Jesień na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej cz. III

Jesień na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej cz. III

21-22.10.2023

  • wszystkie wstępy w cenie
  • hotel w samym centrum miasta

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

DZIEŃ 1

Wyjazd z Warszawy, przejazd do Pieskowej Skały (ok. 300 km),
OJCOWSKI PARK NARODOWY spacer do Maczugi Herkulesa – to niewątpliwie najbardziej charakterystyczna i najbardziej rozpoznawalna formacja skalna w Polsce. W przeszłości była nazywana Maczugą Kraka, Sokolą Skałą, Czarcią Skałą, Skałą Twardowskiego.
ZAMEK PIESKOWA SKAŁA – to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd.
Zamek pochodzi z XIV wieku i miał być strażnicą strzegąca ważnego szlaku komunikacyjnego, łączącego Kraków ze Śląskiem. Z czasem zamek rozbudowywano i modernizowano, a w XVI wieku otrzymał szatę renesansową. Ta przebudowa nadała zamkowi kształty, które niemal w niezmienionej formie przetrwały do dnia dzisiejszego. Oprowadzanie obejmuje cały zamek z uwzględnieniem wystaw: Przemiany stylowe w sztuce europejskiej (I i II piętro), Historia Pieskowej Skały, Galeria Malarstwa Angielskiego oraz trasy zewnętrznej: Dziedzińców, Krużganków, Skały Dorotki i Lamusa
JASKINIA NIETOPERZOWA – to największa jaskinia Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki taki jak m. in. wodospad z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych. UWAGA: w jaskini panuje stała temperatura 7 stopni C. Zwiedzanie trwa ok. 40 min
przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja ok 19.30
BAZYLIKA ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA w Olkuszuzwiedzanie i prezentacja organów wybudowana na przełomie XIII i XIV w. Zdobiona jest z malowidłami ściennymi i renesansowymi organami autorstwa Hansa Hummla z lat 1612–1623. Niezwykłym zabytkiem są późnorenesansowe organy, których budowę rozpoczął w 1611 r. wybitny organomistrz Hans Hummel. Warto podkreślić, że olkuskie organy, jako jedne z nielicznych w Europie zachowały do dziś oryginalny mechanizm i znaczną część piszczałek.
nocleg

DZIEŃ 2

śniadanie, wykwaterowanie

Olkusz PODZIEMNY OLKUSZ RATUSZ – ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza w podziemiach ratusza przedstawia w ciekawy sposób historię Srebrnego Miasta. Jej elementem jest m.in. przestrzenna makieta pokazująca Olkusz w czasach największej świetności, czyli pod koniec XVI wieku. W podziemiach można także zobaczyć replikę astrolabium – urządzenia astronomicznego, które należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy. Z kolei ekspozycja w podziemiach dawnego starostwa jest poświęcona historii olkuskiego górnictwa oraz mennicy królewskiej. Można tam zobaczyć m.in. stanowiska interaktywne, gdzie zostały zaprezentowane modele i repliki dawnych urządzeń górniczych i hutniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa, czy tzw. Paternoster. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie można zobaczyć repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra. Jedna z komór piwnic nazwana „Srebrną komnatą” jest opowieścią o historii srebra od starożytności po czasy współczesne.
SANKTUARIUM Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej– to jeden z większych ośrodków pielgrzymkowych w północnej Małopolsce. Został ufundowany w 1629 przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, wdowę po Mikołaju Firleju. Klasztor należy do Karmelitów Bosych, jest miejscem podwójnego sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Został zbudowany 1629 roku. Na uwagę zasługuje piękny kościół z ołtarzem Matki Boskiej Szkaplerznej.
przerwa na obiad
przejazd do Tenczyna
ZAMEK RUDNO w Tenczynie – zwiedzanie z przewodnikiem, zwany Małym Wawelem, był jedną z największych małopolskich warowni a swoją świetność zawdzięcza rodowi Tęczyńskich. Ciekawostka- zamek Tenczyn jest wybudowany na wygasłym wulkanie.
Powrót do Warszawy

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Cena zawiera:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem
  • 1 nocleg w pokoju 2 osobowym w hotelu
  • wyżywienie: obiadokolację i śniadanie
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
  • realizację programu (bilety wstępu, przewodników miejscowych)
  • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
  • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

  • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 98 zł/os
  • obiadów w trakcie wycieczki (menu oraz ceny podane zostaną w późniejszym terminie)
  • dopłaty do pokoju 1 – osobowego – 100 zł/os
  • Oferta dotyczy pierwszego dnia, tj. 21.10:
    – Krem buraczany z grzankami 13zł
    – Kotlet de volaille z masłem ziołowym + ziemniaki + zestaw surówek 33 zł
    – Makaron ze szpinakiem z pomidorami koktajlowymi 33 zł
    Oferta dotyczy drugiego dnia, tj. 22.10:
    – obiad dnia (mięsny lub wegetariański)- zupa, drugie danie, kompot w cenie 40 zł

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:30 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur