PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Janowca (ok. 170 km),
Janowiec – ZAMEK W JANOWCU– jest zamkiem bastejowym, wzniesionym na początku XVI wieku i rozbudowywanym do XVIII wieku. Był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren.
Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji.
W piwnicach prezentowana jest interesująca wystawa ceramiki zatytułowana: „Fajans holenderski. Motywy zdobnicze XVII w. – XX w. Ze zbiorów Jana Jaworskiego”. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.
DWÓR Z MONIAK– wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985. We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.
Puławy – PAŁAC CZARTORYSKICH – muzeum powstało w 2009 roku. W 2015 roku jego ekspozycja została poszerzona o eksponaty, przekazane przez Fundację Książąt Czartoryskich. W ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są losy oraz działalność członków rodziny Czartoryskich w XVIII i XIX wieku. Zgromadzone eksponaty są związane z Adamem Kazimierzem Czartoryskim, jego żoną Izabelą z Flemingów Czartoryską, ich dziećmi: Teresą, Marią, Adamem Jerzym, Konstantym oraz Zofią Zamoyską, a także wnukami: Władysławem Czartoryskim i Izabellą Działyńską. Część prezentowanych na wystawie zbiorów znajdowało się wcześniej w Świątyni Sybilli oraz Domu Gotyckim.
Końskowola – Kościół parafialny w Końskowoli pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła ufundowany został w połowie XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego, wojewodę lubelskiego i kasztelana krakowskiego. Jego metryka jest jednak starsza: pierwszy, drewniany kościół p.w. Znalezienia Krzyża Św. powstał w końcu XIV w.
Jedną z najważniejszych rzeczy, związanych z kościołem, są znajdujące się w nim nagrobki i epitafia. Nagrobek Łukasza Opalińskiego i Izabeli z Tęczyńskich Opalińskiej zawiera wyjątkowe przedstawienie wanitatywne – rzeźbę, przedstawiającą zwłoki w stanie daleko posuniętego rozkładu. Zabytek ten został odkryty w krypcie północnej kościoła, zwanej kryptą Suchodolskich, dopiero w 1992 roku. Przedstawienia rozkładających się zwłok, popularne w barokowej sztuce Włoch i Hiszpanii, są na ziemiach polskich czymś unikalnym. W kościele znajduje się inne wybitne dzieło sztuki sepulkralnej – nagrobek Zofii z Opalińskich, żony marszaka wielkiego koronnego, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, autorstwa Tylmana z Gameren. Na uwagę zasługują też liczne, zabytkowe obrazy.
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!