ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!
PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Łodzi (ok. 130 km),
Łódź – MUZEUM KINEMATOGRAFII– mieści się w pałacu Karola i Anny Scheiblerów.
Pałac Scheiblerów jest najstarszą budowlą posiadającą cechy i formę pałacu miejskiego w Łodzi. Jego powstanie wiąże się z przybyciem do Łodzi w 1852 roku pochodzącego z Montjoie (obecnie Monschau w Nadrenii) Karola Wilhelma Scheiblera. Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.
Spacer po Księżym Młynie -zespół urbanistyczny „Księży Młyn” to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej.Został stworzony przez Karola Wilhelma Scheiblera. Plenery robotniczego osiedla na Księżym Młynie kilkukrotnie pojawiają się w filmie “Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy.
To tutaj w jednym z domów mieszka Zośka Malinowska, zaś przed budynkiem szkoły ma miejsce ostatnia scena ukazana w filmie – naprzeciw siebie stoją robotnicy i żandarmi. Po chwili biegnący z czerwonym sztandarem w dłoni robotnik pada martwy trafiony kulą.
WARSZTATY o tematyce żydowskiej na terenie Księżego Młyna
Spacer ulicą Piotrkowską, gdzie zobaczymy miejsce, w którym Władysław Reymont zbierał materiały do napisania “Ziemii Obiecanej”,
Ponadto Aleja Gwiazd, ławeczka Rubinsteina, Kamienica pod Gutenbergiem
przerwa na obiadokolację
Teatr Wielki – balet w dwóch aktach – “ZIEMIA OBIECANA”
Gray Veredon, nowozelandzki choreograf, zauroczony Łodzią, filmem Andrzeja Wajdy i powieścią noblisty Reymonta stworzył jedyny i niepowtarzalny balet.
Obrazy starej Łodzi, życie jej mieszkańców i losy powieściowych bohaterów przeplatają się w nim w rytmie wyznaczonym przez fabryczne maszyny, podkreślając oryginalność klimatu „miasta prządek”.
To niezwykle oryginalny spektakl teatralny, w którym nie da się nie poczuć rytmu pulsującego życiem miasta fabrykanckich fortun, pałacowego przepychu i dramatów zwykłych ludzi.
Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera.
Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy.
Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!