PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Radomia (ok. 100 km),
Radom– Kościół FARNY- jedna z najstarszych budowli w Radomiu,jest częścią szlaku turystycznego Zabytki Radomia.
Po raz pierwszy w Biurze ARTUR zwiedzanie z przewodnikiem DOM GĄSKI– wystawił rajca miejski Stanisław Gąska. Według tradycji kwaterował w nim dwukrotnie król szwedzki Karol Gustaw; pod koniec XVIII wieku mieściła się w nim apteka Christiana Valentino, zaś pod koniec XIX wieku skład piwa.
DOM ESTERKI– uważany jest za jeden z najstarszych murowanych budynków mieszkalnych w Radomiu. Miejscowa tradycja powstanie kamienicy wiąże w czasami Kazimierza Wielkiego i jego kochanki pochodzenia żydowskiego – Esterki. Właśnie w tej kamienicy miała zamieszkiwać, kiedy król przebywał w Radomiu, a na schadzki przychodził do niej z zamku podziemnym przejściem pod rynkiem.
Spacer z przewodnikiem deptakiem radomskim, ul. Żeromskiego: dawny zamek Królewski, KOŚCIÓŁ BERNARDYNÓW, drukarnia Trzebińskiego, Pałac Kieszkowskich, Plac Konstytucji 3 Maja z kosciołem garnizonowym (zew), Gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, Gmach Dawnej Komisji Województwa Sandomierskiego
przerwa na obiad
GRODZISKO PIOTRÓWKA i kościół św. Wacława- odbudowany wg. projektu Zinna
Grodzisko nazywane jest kolebką Radomia; to sztucznie usypane wzgórze, na planie koła, o wysokości 6–8 m na łagodnym stoku doliny Mlecznej. Gród radomski zabudowany był drewnianymi domami, otoczony wałem drewniano-ziemnym i fosą, do której wodę doprowadzono z pobliskiej rzeki Mlecznej. Nazwa grodu nawiązuje do wybudowanego tu pierwszego radomskiego kościoła p.w. św. Piotra.
Kościół św. Wacława w Radomiu (zew) – wzniesiony w 1216, ufundowany przez księcia Leszka Białego. Wyposażony przez jego syna Bolesława Wstydliwego. W 1440 został rozbudowany i częściowo przebudowany w stylu gotyckim.
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!