PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Łochowa,
MUZEUM GWIZDKA – Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach powstało w maju 1999 r. z inicjatywy kolekcjonera gwizdków Witolda Tchórzewskiego. Na początek otrzymano 53 eksponaty z prywatnych zbiorów Pana Tchórzewskiego i jego syna Adama. W swoich zbiorach muzeum posiada gwizdki z Australii, Amazonii, Rosji, Ukrainy, Białorusi i innych stron świata. Najstarszy eksponat liczy ok. 400 lat a najmniejszy ma dwa centymetry. Obecnie w szkolnej kolekcji gwizdków, zwyczajowo zwanej Muzeum Gwizdka znajduje się około tysiąca eksponatów – począwszy od odpustowych kogucików i ręcznie wykonywanych piszczałek wierzbowych, aż po gwizdki z parowozów. Jest to jedyne tego typu Muzeum w Polsce i Europie. Logo Szkolnego Muzeum Gwizdka zostało opracowane przez znanego rysownika Szymona Kobylińskiego.
WIEJSKA IZBA PAMIĘCI– pierwsza wiejska izba pamięci Heleny i Ignacego Jana Paderewskich, znajdująca się w Szkole Podstawowej ich imienia. Można tu obejrzeć wiele cennych pamiątek po Paderewskich oraz liczne eksponaty kultury ludowej.
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LORETAŃSKIEJ – zwiedzanie z przewodnikiem Polskie Loretto istnieje od 1928 r, kiedy to ks. Ignacy Kłopotowski zakupił majątek “Zenówka” nadając mu nową urzędową nazwę “Loretto”. Nazwa nawiązywała bezpośrednio do Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto (przez jedno „t”) we Włoszech. Ks. Ignacy Kłopotowski sprowadził tu również siostry założonego przez siebie w 1920 r Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej jest popularnym celem pielgrzymek. Szczególnie latem wierni przybywają tu z całego kraju, by modlić się przed figurą Matki Bożej Loretańskiej oraz przy grobie ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, od 2005 r. błogosławionego.
Figura znajdująca się w sanktuarium w Loretto jest wierną kopią włoskiej figury Matki Bożej z Loreto.
MUZEUM ETNOGRAFICZNO- HISTORYCZNE – jego twórcą, kustoszem i właścicielem jest wspaniały gawędziarz Henryk Słowikowski – jak sam o sobie mówi „skromny hydraulik”, dziś już na emeryturze.
Z ogromną swadą i humorem opowiada o każdym eksponacie swojej podzielonej tematycznie kolekcji. Niemal wszystkie zgromadzone przedmioty pochodzą z samego Kamieńczyka lub jego okolic. Ponieważ miejscowość była swego czasu znaczącym ośrodkiem flisactwa, można tu wysłuchać arcyciekawych historii z flisakami w roli głównej.
Ciekawostka: Drewniane czółno z muzeum pana Słowikowskiego „grało” w „Ogniem i mieczem”.
Oprócz bardzo starych narzędzi rolniczych (niektóre unikatowe) i zabytkowych sprzętów oraz narzędzi gospodarstwa domowego znajdziemy tutaj również ekspozycję poświęconą żołnierzom września, sporą kolekcję siodeł ułańskich (polskie, rosyjskie, niemieckie i…amerykańskie), rzędy końskie, białą broń, akcesoria wojskowe, stare motocykle i rowery.
GALERIA RZEŹBY- LEON GUZD – rzeźbiarz, od ponad 40 lat członek Związku Polskich Artystów Plastyków, od 30 lat ma dom i pracownię w Fideście, gm. Wyszków. Tworzy w kamieniu, drewnie i metalu. Jest uznanym artystą, jego prace wystawiają najlepsze galerie sztuki. Oryginalnymi pracami Leona Gruzda mogą zachwycać się tylko ci, którzy odwiedzą jego gospodarstwo w Fideście.
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!