ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!
PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Zielonki (ok. 25 km),
Zielonka – MUZEUM HISTORII FILMÓW JERZEGO HOFFMANA sala muzealna poświęcona twórczości filmowej wybitnego reżysera – Jerzego Hoffmana, ze szczególnym uwzględnieniem filmów historycznych. Wśród eksponatów znajdują się m.in. oryginalne stroje, broń, rekwizyty filmowe oraz archiwalne fotografie z planów filmowych i niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych zbiorów J. Hoffmana.
Wołomin – MUZEUM IM. ZOFII I WACŁAWA NAŁKOWSKICH– znajduje się w domu rodzinnym pisarki, zwanym niegdyś przez najbliższych „Domem nad Łąkami”. Poszczególne pomieszczenia prezentują kolejne okresy życia i twórczości oraz działalności społecznej autorki Granicy: oddają nastrój dzieciństwa i młodości Zofii Nałkowskiej, łącząc opowieść o epoce przełomu XIX i XX wieku z historią lat późniejszych, łącznie z powojennymi. Ekspozycja zawiera fotografie rodzinne, ocalały księgozbiór oraz fortepian Zofii Nałkowskiej. W parku okalającym dom, rośnie klon posadzony przez Wacława Nałkowskiego. “Dom nad Łąkami” ma już ponad 100 lat. Został zbudowany w połowie lat 90. XIX wieku przez ojca pisarki – wybitnego geografa i pedagoga, publicystę społecznego i krytyka literackiego.
Głuchy – DWÓR ZDZIEBORSKICH GŁUCHY (obecnie Karoliny Wajdy)–
zajmuje ważne miejsce w dziejach kultury polskiej. W tym dworze w 1821 r. przyszedł na świat poeta Cyprian Kamil Norwid (1821-1883). W latach 1912-1920 mieszkał w nim i tworzył rzeźbiarz młodopolski — Bolesław Jeziorański (1868-1920), a po wojnie w latach 1945-1954 Antoni Gawiński (1876-1954) — jeden z czołowych warszawskich symbolistów. W 1967 r. dwór Głuchy kupili Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda.
WRZOSOWISKO MOSTÓWKA, czyli Fioletowy zawrót głowy- jedno z największych i najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce, rozciągające się na obszarze ponad 400 hektarów. Wrzosowisko Mostówka powstało w wyniku pożaru, do którego doszło w 1993 r. Olbrzymi pożar zniszczył dużą część lasu, powstało w ten sposób idealne środowisko do rozwoju wrzosowisk. Teren tego niezwykłego wrzosowiska znajduje się w granicach Wydm Lucynowsko-Mostowieckich wpisanych do obszaru Natura 2000.
Dębinki – PAŁAC W DĘBINKACH– własność opiekuna poety – Ksawerego Dybowskiego. (zwiedzanie z przewodnikiem) Norwid w swym wierszu „Wspomnienie wioski” pisze o Dębinkach, w których wraz ze swoją rodziną spędzał czas w dzieciństwie po śmierci matki. Pomimo licznych wojaży zagranicznych, rodzinne okolice do końca życia pozostały Norwidowi bliskie. Ukształtowały jego mentalność, to tutaj przeżył pierwsze radości, miłości i smutki. To w Dębinkach latem 1839 roku w wakacje przeżył młodzieńczą miłość do swojej kuzynki Brygidy. Z Dębinkami łączą się znane nazwiska polskiej kultury, nie tylko Cyprian Kamil Norwid i jego rodzina. We dworze przebywali artyści związani z Cyganerią Warszawską, m.in. poeta Roman Zmorski, Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta i kompozytor, czy Teofil Lenartowicz – etnograf, rzeźbiarz, konspirator i poeta romantyczny. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz – pisarz polski, poeta, prozaik, eseista. W roku 2023 r mija 140. rocznica śmierci Cypriana Norwida
Koncert plenerowy “Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem w Dębinkach”.(1 – 1,5 h)
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!