ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!
PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Lublina (ok. 190 km),
Lublin – ZŁOTY POLSKI. W 100. ROCZNICĘ REFORMY WALUTOWEJ WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO -wystawa na Zamku Lubelskim przybliża złotego nie tylko w odniesieniu do dwudziestolecia międzywojennego, ale także ukazuje jego początki oraz miejsce w systemie monetarnym Rzeczypospolitej szlacheckiej i w czasach zaborów. Jego dzieje ilustrują monety (w tym kilka ich skarbów) oraz pieniądze papierowe, uzupełnione o ryciny z przedstawianiem władców Polski, reprodukcje map z epoki, fotografie, rachunki i opakowania po towarach. Zwiedzając ekspozycję będzie można dowiedzieć się m.in: kiedy i dlaczego naradził się złoty polski; co decydowało o jego rozwoju i jakie czynniki przyczyniały się do jego upadku; dlaczego złoty polski został zniesiony przez zaborców i co sprawiło, że odrodził się po odzyskaniu niepodległości; jak zmieniała się siła nabywcza złotego w ciągu wieków. Przybliżona zostanie także postać Władysława Grabskiego oraz istota jego reformy.
Zwiedzanie z przewodnikiem Teatru Starego w Lublinie TEATR STARY W LUBLINIE – pierwszy spektakl przy ulicy Jezuickiej został odegrany 20.10.1822 r. Jednym z pierwszych przedstawień była inscenizacja Króla Leara Williama Shakespeare’a. Teatr ma swoją siedzibę w późnoklasycystycznym gmachu, będącym najstarszym, obok krakowskiego Starego Teatru, obiektem tego rodzaju w Polsce. Szczególny zachwyt wzbudza jego elewacja przyozdobiona charakterystycznymi płaskorzeźbami gryfów i masek. W teatrze debiutował Ludwik Solski, w 1866 r wystąpił słynny tragik murzyński Ira Aldrige. Występowali tu też znani aktorzy żydowscy: m.in. Rachela i Ida Kamińskie, Zygmund Turkow, Symche Natan, Aleksander Granach.
Spacer z przewodnikiem rozpoczyna się na Wzgórzu Zamkowym, skąd po wizycie w Muzeum Narodowym udamy się w podróż przez wieki po Lublinie… Do “koziego grodu” wejdziemy traktem królewskim przez Bramę Grodzką, której najstarsza część pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. ARCHIKATEDRA LUBELSKA– dawny kościół jezuicki, wybudowany w latach 1586-1604, według projektu włoskich architektów Jana Marii Bernardoniego i Józefa Bricciego, w stylu barokowym.
Podczas zwiedzania zobaczymy niezwykłą Zakrystię Akustyczną, gdzie stojąc po przeciwnych rogach można porozmawiać ze sobą szeptam a kolumny namalowane na sklepieniu… potrafią się poruszać. Zwiedzimy także Skarbiec
WYSTAWA STAŁA W TEATRZE STARYM W LUBLINIE powstała w październiku 2022 roku na czterech piętrach foyer (winda) z okazji jubileuszu dwustulecia istnienia tego miejsca i opowiada jego historię. Każdemu piętru przypisano nadano inny motyw przewodni i inny kolor. Reżyserką wystawy jest Justyna Łagowska.
przerwa na obiad
Teatr Stary: “LEAR” z Andrzejem Sewerynem w roli głównej- esej aktorski na podstawie Williama Szekspira. Chcemy opowiedzieć o Learze w osobliwy sposób. Widzimy go po śmierci jak ciągle słyszy głosy córek i błazna. Lear musi jeszcze raz zmierzyć się ze swoim Losem. Jeszcze raz przeżyć tragedię swojego życia. To powtórne wypełnienia swojego Losu jest gorzkim wspomnieniem, wejściem w dialog z Gonerylą, Reganą, Kordelią, Błaznem i z samym sobą.„Lear” to niezwykły spektakl, którym Andrzej Seweryn porusza serca publiczności swoją niezwykłą interpretacją postaci szekspirowskiego bohatera. Seweryn wprowadza widza w świat tragedii, gdzie potęga emocji i dramatyzm górują nad każdym ujęciem. Odkrywa on w Learze nie tylko władczego i aroganckiego monarchę, ale także człowieka dotkniętego bólem, tęsknotą i samotnością.
czas trwania 1 godz. 15 min
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!