ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!
PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Kielc (ok. 165 km),
Kielce MUZEUM LAT SZKOLNYCH STEFANA ŻEROMSKIEGO– mieści się w gmachu dawnego Gimnazjum, w którym uczyli się m.in. Adolf Dygasiński, Bolesław Prus, Gustaw Herling-Grudziński. Muzeum zostało założone w 1964r., w 100 lecie urodzin Stefana Żeromskiego. Posiada ono wszystkie pierwodruki utworów Żeromskiego, niektóre są dziś unikatami; liczne wydania ozdobne, artystyczne, z winietami, ilustracjami, oprawiane w skórę, opatrywane inicjałami Żeromskiego, jak również kilka utworów z autorskimi dedykacjami.
Leszczyny Kościoł św. Jacka– w kruchcie znajduje się tablica z epitafium poświęconym rodzicom Stefana Żeromskiego. Zostali oni pochowani na miejscowym cmentarzu, jednakże nie znane jest miejsce pochówku
Masłów DWOREK ŻEROMSKIEGO W CIEKOTACH– miejsce stanowiące bramę w Góry Świętokrzyskie, w ofercie swojej odnoszące się do idei pisarza, społecznika i regionalisty Stefana Żeromskiego.
Stefan Żeromski (1864 – 1925) spędził w Ciekotach lata dzieciństwa i młodości (1871-1883). Młody Stefan w Ciekotach odkrył swoją pasję do pisania. Nie rozstawał się z zeszytem, tworzył pierwsze próby poetyckie.
Dwór Stefana Żeromskiego to typowy, niewielki drewniany dworek, zaaranżowany i wyposażony zgodnie z prawdą historyczną, duchem epoki, dokumentami, „Dziennikami” i literackimi opisami Stefana Żeromskiego. Dziś mieści się tu jedyne takie w kraju muzeum pisarza.
przerwa na obiad/czas wolny
ŹRÓDEŁKO ŚW. FRANCISZKA– Kapliczka Świętego Franciszka i znajdujące się obok źródełko jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w sercu Gór Świętokrzyskich.
Woda w źródełku, według miejscowych wierzeń, ma moc leczenia oczu. Legenda mówi, że moc ta pochodzi od łez wylanych przez dziewczynę opłakującą utratę siostry.
KAPLICZKA ŻEROMSKIEGO– ale tak naprawdę to kaplica grobowa Wincentego Janikowskiego. Zainteresowanie turystów budzi widoczne za osłoną z szyby imię i nazwisko Stefan Żeromski, wydrapane na murze. Niżej jest data 2 sierpnia 1882 r. oraz bardziej zatarty podpis jego szkolnego przyjaciela Jana Strożeckiego. Trasa piesza- około 2 km
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!