Co nowego w Krakowie – Nowa Huta, Teatr Stary, Kopiec Kościuszki i gęsina

Co nowego w Krakowie – Nowa Huta, Teatr Stary, Kopiec Kościuszki i gęsina

9 - 11.11.2024

  • 3 dni 2 noclegi w Hotelu Wyspiański***
  • wystawa Gabinet Porcelanowy na Wawelu
  • Muzeum Nowej Huty + spacer po dzielnicy
  • wszystkie wstępy w cenie!!!
  • Kopiec Kościuszki
  • zwiedzanie Teatru Starego
  • spektakl w Teatrze Starym (dla chętnych)
  • obiad z gęsiny w jednej z krakowskich restauracji W CENIE

Program wycieczki autokarowej:

1 DZIEŃ
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Krakowa (ok. 300 km)
Kraków – spotkanie z przewodnikiem
SCENA JEST WOLNA! ZWIEDZANIE STAREGO TEATRU- wędrówka po zakamarkach teatralnych z edukatorami
Pokonamy dziesiątki schodów, zgubimy się w teatralnych korytarzach i labiryntach, wejdziemy na zupełnie nagą scenę i podzielimy się z Wami garścią historii, opowieści i anegdot, które towarzyszą temu miejscu.
Niebywała okazja by zobaczyć wnętrza teatru.
UWAGA- Stary Teatr to kilka poziomów (SCHODY)
Spacer z przewodnikiem po Krakowie inspirowany życiorysami wielkich artystow, związanymi ze sceną krakowską i i nie tylko
Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Po obiadokolacji dla chętnych wyjście do Teatru Starego na spektakl (800m, wyjście ok. 18:15)
“Czartoryska. Artefakty” w reż. Miry Mańki
IZABELA: „Roku 1795 Polska zginęła! (…) Wtedy mi pierwszy raz ta myśl przyszła, by zbierać pamiątki Polskie, które teraz potomności powierzam”. Na drzwiach tego muzeum dam napis: „Przeszłość – Przyszłości”, może jeszcze „Białogłowa chwalebnego czynu wodzem” i koniecznie: „Ojczyźnie na chwałę, obcym dla pouczenia, wrogom dla przestrogi”. I nie zaszkodzi przy drzwiach skrzynkę powiesić podpisaną: „Cicha jałmużna uśmierza gniew boski” – bo przecież Polak nie doceni, jak coś darmo jest.
Izabela Czartoryska (Beata Malczewska) desperacko zbiera każdy materialny skrawek polskości. Jej, zakrawająca na obsesję, kolekcja ma uratować ojczyznę, zrujnowaną przez narodowy egoizm. Krążące wokół niej postaci jej dzieci – Adama Jerzego Czartoryskiego (Błażej Peszek) czy Marii Wirtemberskiej (Magda Grąziowska) są siłą wciągnięte w szaleństwo walki o podtrzymanie narodowego ducha.
Czy niepodległość jest w ogóle możliwa, kiedy narodowymi bohaterami okazują się mali, bezbronni ludzie działający po omacku, bez woli walki? Czy ze strzępków przedmiotów, zbieranych chaotycznie ze strachu przed zapomnieniem, da się ocalić Niepodległą? Spektakl wyłoniony w ramach konkursu Młodzi w Starym zorganizowanego przez Narodowy Stary Teatr przy współpracy Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

2 DZIEŃ
Śniadanie w hotelu,
Kraków NOWA HUTA  – Spacer po Nowej Hucie z przewodnikiem po najważniejszych miejscach osiedla Nowa Huta, m.in.: Teatr Ludowy, Krzyż Nowohucki, Plac Centralny. Spacer ulicami Żeromskiego i Aleją Róż (dystans około 1,5-2 km)
MUZEUM NOWEJ HUTY
Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89
Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie. Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u! Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie – co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje zaprezentujemy na ekspozycji Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89. Opowieść o muzyce zostanie poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.
Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie
Wokół nowohuckich schronów narosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że pod całą Nową Hutą jest drugie, podziemne miasto, po którym można poruszać się, nie wychodząc na powierzchnię. Do dziś można spotkać mieszkańców opowiadających, jak to przed laty weszli do podziemi na jednym osiedlu, a wyszli w zupełnie innej części dzielnicy. Krąży też opowieść, jakoby pod dawnym kinem Światowid mieścił się największy w Nowej Hucie schron dla kilkuset osób. No i oczywiście wszystkie nowohuckie schrony miały podobno chronić przed wybuchem jądrowym.
przerwa na posiłek, przejazd na Wawel
WAWEL – GABINET PORCELANOWY Określana mianem „białego złota” stała się na królewskich dworach, wśród arystokracji i szlachty synonimem splendoru, bogactwa i wyjątkowości. Europejska porcelana w XVIII wieku nie tylko dorównała dalekowschodnim pierwowzorom, ale wręcz je prześcignęła, znacząco zmieniając również obraz społeczeństwa. Nowa, stała wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu zatytułowana Gabinet Porcelanowy prezentuje nie tylko najwybitniejsze, kunsztownie wykonane dzieła z porcelany pochodzące z założonej przez króla Augusta II manufaktury w Miśni, ale także szerokie spektrum kultury materialnej XVIII wieku. Tak przedstawiona kolekcja jest najbardziej znaczącym zbiorem w Europie Środkowej.
Obiadokolacja w hotelu, nocleg

3 DZIEŃ
Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie
KOPIEC KOŚCIUSZKI– Wystawa stała poświęcona Tadeuszowi Kościuszce jest opowieścią o uniwersalnym, ponadczasowym, wielkim bohaterze. To multimedialna i interaktywna opowieść o „Hektorze” polskiej sprawy narodowej i państwowej, transkontynentalnym obrońcy wolności, o międzynarodowym autorytecie i symbolu niezłomności, o przyjacielu ludzkości, także tej jej części, która pozostając w kolonialnej niewoli, pozostawała poza granicami człowieczeństwa, o człowieku, który swoje prywatne szczęście podporządkował służbie. O symbolu ciągłości Polskiego państwa i narodu.
Trasa edukacyjna poświęcona Tadeuszowi Kościuszce pokazuje Naczelnika i bohatera narodowego od innej, bardziej prywatnej strony. Jak się ubierał? Czy dbał o wygląd? Jak się odnajdywał w towarzystwie i jakich miał przyjaciół? Kogo kochał i jakie miał pasje? Tego dowiesz się odwiedzając Kopiec Kościuszki. Trasa prowadzi przez ogród kościuszkowski
obiad z gęsiny w cenie
Restauracja POD ANIOŁAMI znajduje się w kamienicy z XIII w, przy „Drodze Królewskiej” wiodącej na Wawel, którą niegdyś podążali królowie, rycerze i kupcy. W kamienicy tej, przez ponad trzysta lat mieszkali i mieli swoje pracownie krakowscy złotnicy, którzy przetapiali dukaty i talary na ozdoby i kielichy, a płatkami złota przyozdabiali kucharskie biesiady. Zapraszamy Państwa w kulinarną podróż do staropolskich smaków.

Powrót do Warszawy

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziane są przerwy na obiad.

Cena zawiera:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem
  • zakwaterowanie (2 noclegi w pokoju 2-os) w hotelu***
  • wyżywienie (2 śniadania, 2 obiadokolacje + OBIAD Z GĘSINY)
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
  • realizację programu
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
  • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

  • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 147 zł/os
  • dopłaty do gwarantowanego pokoju 1-osobowego: 240 zł/os
  • biletu na spektakl do Teatru Starego – 50 zł/os

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur