PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Tumu (ok. 150 km),
Tum – Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie – perła architektury romańskiej, jedna z najlepiej
zachowanych budowli tego typu na naszych ziemiach. Świątynia konsekrowana w
1161 r. Kolegiata pełniła bardzo ważną funkcję, to tutaj odbywały się
zjazdy książęce i synody łęczyckie aż do XVI w. Legenda głosi że, w budowie
kościoła miał przeszkadzać diabeł Boruta – wgłębienia widoczne
na ścianach wieży to ślady pazurów Boruty, który nie chciał pozwolić
na dokończenie budowy.
Łęczyca – MUZEUM w Łęczycy mieści się w Zamku Królewskim w Łęczycy – budowli obronnej, wzniesionej w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Zwiedzanie wystawy archeologicznej – od epoki kamienia, żelaza, brązu do średniowiecza oraz etnograficznej – rzeźby i legendy o Diable Borucie.
Kłodawa – KOPALNIA SOLI “KŁODAWA” Największa, nadal czynna, kopalna soli kamiennej w kraju. Główną atrakcją kopalni jest Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna, znajdująca się na głębokości 600 m. Szlak wycieczkowy przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, naturalnej kamiennej soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie.
Program zwiedzania obejmuje prelekcję dotyczącą historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi w szybie górniczym z prędkością 6 m/s oraz przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi.
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440