Śląsk i Zagłębie cz. I z koncertem Basque National Orchestra w NOSPR w ramach Festiwalu Beethovena

Śląsk i Zagłębie cz. I z koncertem Basque National Orchestra w NOSPR w ramach Festiwalu Beethovena

31.03-01.04.2023

  • koncert w NOSPR
  • zwiedzanie radiostacji w Gliwicach – ostatnia szansa przed remontem

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

DZIEŃ 1

Wyjazd z Warszawy, przejazd do Będzina (ok. 320 km),
po drodze przerwa na posiłek w Koziegłowach (dodatkowo płatny)
Będzin KRÓLEWSKI ZAMEK W BĘDZINIE to średniowieczna warownia obronna wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Zamek nazywany jest PERŁĄ W KORONIE KRÓLÓW I ORLICH GNIAZD. Położony na Górze Zamkowej nad rzeką Czarna Przemsza. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech.
Głównym bogactwem zamku jest ekspozycja broni. Zgromadzono tutaj ponad 350 eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku.
PAŁAC MIEROSZEWSKICH W BĘDZINIE wybudowany w stylu barokowo – klasycystycznym, jest typową XVIII – wieczną siedzibą szlachecką wzorowaną na pałacach francuskich. Wzniesiono go po 1702 roku, jako symbol pozycji i rangi rodu Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim. Na uwagę zasługuje wystrój wnętrz, przede wszystkim bogata XVIII – wieczna świecka polichromia w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra.
przejazd do hotelu
zakwaterowanie ok 16.00
obiadokolacja (ZUPA: krupnik, DANIE GŁÓWNE: schab sztygarski, filet z pstrąga soute, gołąbki z kiszoną kapustą DODATKI: ziemniaki sztampfowane, kluski śląskie, kapusta zasmażana, bufet sałatkowy)

przygotowanie do koncertu, przejazd taksówkami do NOSPR
19:30 Basque National Orchestra / Od Baska do Baska / 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Program koncertu:
Maurice Ravel „Pawana dla zmarłej infantki”; „Bolero”
Gustav Mahler V Symfonia
Kto mógłby lepiej odnaleźć się w klimacie muzyki Maurice’a Ravela, jak nie Baskijska Orkiestra Narodowa? Ravel, kojarzony tradycyjnie (a poniekąd błędnie) z francuskim impresjonizmem, do końca życia pozostawał w sercu Baskiem, urodzonym w Ciboure – mieście francusko-baskijskim.
Najsłynniejsze dzieło Ravela, Bolero, zbudowane na planie wielkiego, orkiestrowego narastania dynamicznego, pozostaje bliskie drapieżnej, ale i feerycznej muzyce Południa. Zupełnie inny nastrój prezentuje Pawana dla zmarłej infantki, budząc skojarzenia z dawnym dworem, jak z obrazów Velázqueza. Dla Ravela świat dźwięków rodził się na splocie wielu narodowości i inspiracji, podobnie jak u Gustava Mahlera, gdzie obok capstrzyków swobodnie egzystowały klezmerskie melodie. Wprawdzie temperament kompozytora daleki był od iberyjskiego, mimo to z jego dzieł, jak choćby V Symfonii, bije źródło podskórnej żywiołowości.

DZIEŃ 2

śniadanie, wykwaterowanie
przejazd do Chorzowa
Chorzów – MUZEUM HUTNICTWA – założone w 2019 r, pierwsze tego typu muzeum w Polsce w pełni poświęcone dziedzictwu materialnemu oraz niematerialnemu hutnictwa żelaza i stali w kontekście Chorzowa i Śląska, prezentujące je na tle przemian gospodarczych, cywilizacyjnych oraz kulturowych regionu, kraju i Europy.
Na wystawie stałej zobaczyć można pamiątki oraz obiekty związane z funkcjonowaniem Huty Kościuszko i Huty Batory, przekazane przez byłych pracowników zakładów (izby pamięci) i pochodzące ze zbiórek publicznych. W hali prezentowane są również maszyny hutnicze.
Gliwice – DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH – jest nowym oddziałem Muzeum w Gliwicach. Znajduje się w budynku dawnego domu przedpogrzebowego, wybudowanym w latach 1902-1903 wg. projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera. Jest to okazała budowla neogotycka z czerwonej cegły klinkierowej. Dom ten, zważywszy na masowe niszczenie mienia żydowskiego w latach 30. i 40. XX w, stanowi wręcz bezcenny zabytek, który jest jedynym dziełem Fleischera w Polsce. Znajdujący się w pobliżu dawnego domu przedpogrzebowego cmentarz żydowski został założony w 1902 roku. Powodem jego powstania było zapełnienie starego cmentarza żydowskiego znajdującego się przy ul. Na Piasku i wzrastająca liczba wyznawców judaizmu. Układ kwater na nowym cmentarzu jest dobrze zachowany. Do dnia dzisiejszego ocalało ponad 600 nagrobków, w tym przyścienne grobowce rodzinne utrzymane w stylistyce historyzmu, secesji i modernizmu.
RADIOSTACJA GLIWICE- to kompleks zabudowań, który powstał w 1935 r. Składa się z wieży antenowej, budynku nadajnika (obecnie oddział Muzeum w Gliwicach) oraz dwóch budynków. Wieża antenowa licząca prawie 111 m, to obecnie najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. Zbudowana została z belek z modrzewia syberyjskiego, połączonych ze sobą mosiężnymi śrubami. W budynku zachowała się oryginalna aparatura radiowa, w tym nadajnik o mocy 8kW. W dniu 31.08.1939 r., w Radiostacji miała miejsce, tzw. prowokacja gliwicka, czyli sfingowany napad Polaków na niemiecką radiostację.
W 2017 r. Radiostacja Gliwice została wpisana na listę Pomników Historii. Radiostacja Gliwice leży również na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, który jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
obiad w restauracji z widokiem na radiostację (dodatkowo płatny)

Powrót do Warszawy

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Cena zawiera:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem
  • 1 nocleg w pokoju 2 osobowym w hotelu
  • wyżywienie: obiadokolację i śniadanie
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
  • realizację programu (bilety wstępu, przewodników miejscowych)
  • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
  • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

  • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 98 zł/os
  • BILETU na koncert w NOSPR – 65 zł/os
  • obiadów w trakcie wycieczki:
    1 dzień Koziegłowy: żurek z jajkiem, kiełbaską i pieczywem 16 zł/os płatne w biurze, 21 zł/os płatne u pilota; Danie obiadowe MIĘSNE: grillowany filet z kurczaka + ziemniaki gotowane + surówka
    31 zł/os płatne w biurze, 36 zł/os płatne u pilota; Danie obiadowe WEGETARIAŃSKIE: placki ziemniaczane z sosem grzybowym 29 zł/os płatne w biurze, 34 zł/os płatne u pilota
    2 dzień Gliwice: MENU OBIADOWE: zupa ogórkowa, kotlet schabowy, ziemniaki, zestaw surówek – 35 zł/os płatne w biurze, 40 zł/os płatne u pilota
    W przypadku dań wege – prośba o kontakt z biurem.
  • dopłaty do pokoju 1 – osobowego – 130 zł/os

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur