Program wycieczki autokarowej:
DZIEŃ 1
wyjazd w Warszawy w godzinach porannych, przejazd do Piszu
Pisz Spacer po mieście z przewodnikiem: Rynek, bulwary nad Pisą
przerwa na obiad, czas wolny
Wieża Ciśnień w Piszu– niezwykły zabytek architektury zbudowany w charakterystycznym dla Prus stylu, na szczycie posiada typowy „grzybek”. To jedyny tak okazały zabytek tego typu w Polsce.
Obecnie znajduje się tu restauracja oraz punkt widokowy na okolicę i Puszczę Piską. Wysokość wieży to 38 metrów (winda)
Punkt Oporu Pisz – Schron bierny Regelbau 502 jest to pierwszy na świecie i jedyny w Polsce schron tego typu. Został wybudowany w 1939 roku i był głównym schronem w zespole ośmiu piskich schronów wojskowych.
Wnętrze schronu robi duże wrażenie, odtworzone zostało wyposażenie pomieszczeń i uzupełnione zbiorem ciekawych artefaktów.
Nowe Guty – z nowo wybudowanego punktu widokowego możemy podziwiać panoramę „mazurskiego morza”, czyli jeziora Śniardwy
Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w Okartowie– jeden z najpiękniejszych kościółków na Mazurach.
Świątynia wzniesiona została w roku 1799, w miejscu zamku krzyżackiego. Kościół z zewnątrz jest zupełnie niepozorny, natomiast całe wnętrze posiada bogatą polichromię. Niemal każda dostępna przestrzeń – ściany, strop oraz empory – pokryta jest polichromią o motywach roślinno -geometrycznych oraz symbolicznych. Znajdują się one w prostokątnych płycinach, pomiędzy nimi znajdują się liczne cytaty z Biblii w języku niemieckim.
Muzeum Wojska, Wojskowości i ziemi Orzyskiej – słynący z dawnej jednostki karnej Orzysz to miasto, które ma tradycje wojskowe sięgające XVIII wieku. W 1753 roku powstał tu pruski garnizon, a wojska niemieckie stacjonowały jeszcze w XX wieku. W drugiej połowie XX wieku Orzysz kojarzył się głównie ze znajdującą się w mieście karną jednostką wojskową. Poborowych, trafiających tu za wykroczenia czekała surowa dyscyplina, nieustanna musztra, wyczerpujące marsze. Jednostkę zlikwidowano w 1991 roku. Obecnie w Orzyszu znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego.
przejazd do Giżycka zakwaterowanie, obiadokolacja
Hotel St. Bruno 4**** w Giżycku – butikowy, luksusowy hotel w historycznym zamku. Obiekt jest pięknie położony w otulinie parku, bezpośrednio przy Kanale Giżyckim (Łuczańskim). Hotel zbudowano w miejscu dawnego zamku krzyżackiego wzniesionego w pierwszej połowie XIV wieku. Burzliwa, ponad 700-letnia historia, wpłynęła na klimat miejsca, do którego dziś przyjeżdżają turyści z całego kraju i z zagranicy. Hotel St. Bruno jest jednym z najpopularniejszych hoteli -zamków w Polsce. Regularnie figuruje w zestawieniach TOP 10 tego typu obiektów. To miejsce, w którym możesz poczuć ducha przeszłości, jednocześnie nie musząc rezygnować z udogodnień współczesności. Wystrój wnętrz nawiązujący stylistyką do lat 20 i 30 ubiegłego wieku doskonale komponuje się z historycznymi wnętrzami.
Pokoje standard (18 m2)- wyposażone w: indywidualnie sterowaną klimatyzację, TV-SAT, telefon, mini bar, zestaw powitalny do przygotowania kawy i herbaty oraz sejf. W każdym pokoju jest dostęp do bezprzewodowego bezpłatnego internetu Wi-Fi.
W cenie: nieograniczone korzystanie z kompleksu Wellness w tym: basen o długości 17 m, atrakcje wodne, zatoki wodne, sauna fińska, łaźnia parowa, leżaki i ręczniki basenowe. Godziny otwarcia: 07:00-22:00
DLA CHĘTNYCH – dyskoteka dla dorosłych. Piątkowy wieczór taneczny w Klubie Zamkowym z najlepszym DJ-m (muzyka lata 80, Abba…)
DZIEŃ 2
śniadanie, przejazd do Sztynortu
Sztynort – kultowe miejsce wśród żeglarzy. Dzisiejsza nazwa Sztynort wywodzi się z niemieckiego Steinort co oznacza w wolnym tłumaczeniu kamienny róg. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od znanej żeglarzom kamienistej mielizny na jez. Dargin obecnie zwanej Kamieniami Sztynorckimi.
Ruiny XVII-wiecznego, najwspanialszego niegdyś pałacu rodu Lehndorff. Częstym gościem był tam m.in. biskup Ignacy Krasicki, który miał ponoć powiedzieć hrabiemu Heinrichowi Lehndorffowi, że „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”.
Mamerki – bunkier, BURSZTYNOWA KOMNATA
BUNKRY GIGANTY – dawna kwatera Wermachtu. W przeciwieństwie do Wilczego Szańca nie została wysadzona
Wieża widokowa, prywatne Muzeum II Wojny Światowej
Przejście podziemnym tunelem między dwoma schronami
W latach 2016–2017 w Mamerkach trwały poszukiwania Bursztynowej Komnaty, wówczas światowe i ogólnopolskie media przeprowadzały na żywo relacje z poszukiwań, a Mamerki stały się sławne.
BURSZTYNOWA KOMNATA– replika w skali 1:1. Ściany, sufit, podłoga o wymiarach 10 m x 10 m, wysokość 8 m ! Bursztynowa sala powstała na początku XVIII w. z inicjatywy Fryderyka I Hohenzollerna. Miała ona zdobić jego gabinet w podberlińskim pałacu w Charlottenburgu. Za twórcę idei artystycznej bursztynowej komnaty uważany jest gdańszczanin, architekt Andrzej Schluster. Poszukiwania Bursztynowej Komnaty trwają do dziś. Obecnie jej wartość ocenia się na 0.5 mld USD.
Na trasie zwiedzania znajdują się schody.
czas wolny, przerwa na obiad
Leśniewo Górne – nieukończona śluza, która w czasie budowy była najwyższą na świecie (17 m przewyższenia). To jedna z kilku śluz leżących na nieukończonym, owianym legendami Kanale Mazurskim, majacym połączyć Jeziora Mazurskie z Łyną i dalej z Bałtykiem.
Śluza jest potężną budowlą, na której widnieje symbolika III Rzeszy. Osnuta jest atmosferą tajemniczości związaną z faktycznym przeznaczeniem Kanału Mazurskiego. Do przejścia około 500 m
Węgorzewo – spacer po mieście
CMENTARZ Z I WOJNY ŚWIATOWEJ „Jagerhohe”- najpiękniej położony cmentarz wojenny w regionie Mazur, nad jeziorem Święcajty
REJS NA WYŁĄCZNOŚĆ BP ARTUR statkiem „Dźwina” (2,5 godz) z obiadokolacją na pokładzie – kanał Węgorzewski, rzeka Węgorapa, Jezioro Mamry, Jezioro Dargin, Jezioro Kisajno, kanał Piękna Góra, Jezioro Tajty, kanał Niegociński, Jezioro Niegocin. W trakcie rejsu usłyszymy „na żywo” o wszystkim tym, co widzimy, opowiemy Państwu o ekologii, bezpieczeństwie, odpoczynku nad jeziorami, walorach turystycznych itp.
CIEKAWOSTKA: statek Dźwina to oryginalna amerykańska barka desantowa z czasów II wojny światowej. Obecnie jest to wygodna, nowoczesna jednostka z klimatyzacją, toaletą i nagłośnieniem, posiada jednopoziomowy pokład. Po swoim „przodku” statek zachował bardzo małe zanurzenie, co pozwala mu pływać również po płytkich wodach.
W CZASIE REJSU:
– smalczyk mazurski, ogórek, chleb
– dwudaniowy obiad na pokładzie (do wyboru wersja mięsna lub wegetariańska):
ZESTAW MIĘSNY:
– zupa grzybowa (leśne grzyby)
– karkówka w sosie, ziemniaki, surówka
– kawa, herbata, woda z mięta i cytryną, ciasteczko
ZESTAW WEGETARIAŃSKI:
– zupa grzybowa (leśne grzyby)
– pierogi „ukraińskie”, surówka
– kawa, herbata, woda z mięta i cytryną, ciasteczko
przejazd do hotelu, nocleg
DZIEŃ 3
śniadanie, wykwaterowanie
przejazd do Giżycka
Giżycko – spacer po mieście, TWIERDZA BOYEN Twierdza w Giżycku należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce i jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej.
powrót do Warszawy w godzinach wieczornych.
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziane są przerwy na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!