Bydgoski FORDON i okoliczne pałace z operetką “Wesoła wdówka” w Operze Nova

Bydgoski FORDON i okoliczne pałace z operetką “Wesoła wdówka” w Operze Nova

16 - 17.09.2023

 • spektakl “Wesoła wdówka” w Opera Nova
 • hotel 500 m od opery

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

DZIEŃ 1
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Lubostronia (ok. 300 km),
LubostrońDAWNA REZYDENCJA RODU SKÓRZEWSKICH jest obecnie z otaczającym ją parkiem angielskim uznana za perłę architektury klasycystycznej i jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo – parkowych w tym stylu w Polsce. Pałac w Lubostroniu polecał w swych listach do brata sam Adam Mickiewicz. Tu wychował się poeta i przyjaciel wieszcza, Stefan Garczyński, a stałym bywalcem klasycystycznego pałacu był autor „Mazurka Dąbrowskiego” Józef Wybicki. Jeden z dwóch – obok warszawskiej Królikarni Szymona Bogumiła Zuga – zachowanych obiektów inspirowanych Villa Rotonda pod Vicenzą projektu Andrei Palladia. Sala rotundowa pałacu w Lubostroniu jest zaliczana do najwspanialszych w Polsce wnętrz klasycystycznych. Pałac został wzniesiony w latach 1795-1800 na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego przez architekta Stanisława Zawadzkiego. Prace wykończeniowe we wnętrzach trwały do 1806 roku. Pałac był kilkakrotnie remontowany, m.in. na początku XX wieku, następnie w 1959 i 1984 roku.
obiad/ przerwa (dodatkowo płatny)
Przyjazd do Bydgoszczy, zakwaterowanie w hotelu,
Obiadokolacja, nocleg
Po obiadokolacji spektakl “Wesoła wdówka” w Operze Nova 
Wesoła wdówka to spektakl tak nasycony wyjątkowymi ariami, duetami i dowcipnymi scenami, że – już od czasu wiedeńskiej prapremiery w 1905 r. – niezmiennie bawi coraz to nowe grono melomanów. Libretto Wesołej wdówki Viktor Léon i Leo Stein oparli na komedii Henri Meilhaca L’attaché d’ambassade (Attaché ambasady). Nowa odsłona operetki, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i pod kierownictwem muzycznym Macieja Figasa, inaugurowała 28. Bydgoski Festiwal Operowy.

DZIEŃ 2
Śniadanie w hotelu,
Bydgoszcz – zwiedzanie z przewodnikiem
FORDON– zwiedzanie z przewodnikiem największej dzielnicy Bydgoszczy pod względem powierzchni i liczby ludności.
DOLINA ŚMIERCI NA NOWYM FORDONIE– jest największą mogiłą zbiorową na terenie Bydgoszczy, a zarazem stanowi najbardziej znany symbol martyrologii mieszkańców miasta.
Jest to miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią 1939 r przez członków pomorskiego oddziału Selbstschutzu oraz SS-manów z oddziału Einsatzkommando 16.
STARY FORDON- spacer z przewodnikiem. Obecnie dzielnica Bydgoszczy, która do 1973 była osobnym miasteczkiem, o niezwykle długiej i wielokulturowej historii.
Do najważniejszych zabytków Starego Fordonu zaliczamy klasycystyczny budynek dawnej synagogi z końca XVIII w., neogotycki kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z lat 1878-1879 oraz neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat 1927-1928.
Na Starym Rynku uwagę przykuwa ponadto kompleks zabudowań Zakładu Karnego dla mężczyzn, którego początki sięgają 1859 r. Najstarszy z obiektów kompleksu, wzniesiony w latach 1780-1783 (pawilon II zakładu), to dawna pruska komora celna.
PAŁAC W OSTROMECKU– zwiedzanie z przewodnikiem PAŁAC NOWY– to wizytówka ostromeckiej rezydencji.
Jego projekt nie powstałby bez wkładu Karla F. Schinkla, największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta, twórcy m.in. gmachu teatru Neues Schauspielhaus na berlińskim placu Gendarmenmarkt, Nowego Odwachu czy Altes Museum (także w Berlinie).
Pałac Nowy powstał pomiędzy 1832 a 1840 rokiem i miał służyć jako rezydencja rodziny Schönborn. PAŁAC STARY- kameralny, barokowy, gdzie zlokalizowana jest jedna z najważniejszych w kraju, Kolekcja Zabytkowych Fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Znajdziemy tu prawie wszystkie formy fortepianów z XIX i 1. połowy XX wieku: skrzydłowe, stołowe, pionowe oraz formy mieszane, czyli hybrydy. A w ich wnętrzach – niemal wszystkie typy mechaniki, rejestrów brzmieniowych czy zdobień.
Okazała rezydencja zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej połowie XVIII wieku, ok. 1730 roku. We wnętrzach zachowały się fragmenty sztukaterii oraz ażurowa balustrada w sieni. Z parteru na półpiętro prowadzą symetryczne, oryginalne, dwustuletnie biegi schodowe, usytuowane w dwóch przeciwległych narożnikach holu wejściowego, pnące się wyżej jako symetryczne klatki schodowe boczne wiodące na wyższe piętra.
przerwa na obiad (dodatkowo płatny)
Powrót do Warszawy

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Cena zawiera:

 • przejazd klimatyzowanym autokarem
 • zakwaterowanie (1 nocleg w pokoju 2-osobowym) w hotelu Focus Premium**** w Bydgoszczy
 • wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja
 • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
 • realizację programu (bilety wstępu, przewodników miejscowych)
 • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
 • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

 • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 98 zł/os
 • gwarantowanego pokoju 1-osobowego: 120 zł
 • biletów do Operze Nova: 80 zł/os
 • dania obiadowego I dnia: 
  1/ żurek tradycyjny z jajkiem i szynką- 15 zł (w biurze) 20 zł (u pilota)
  2/ flaki po staropolsku- 22 zł (w biurze) 27 zł (u pilota)
  3/ kotlet de volaille z bukietem surówek i frytkami- 42 zł (w biurze, 47 zł (u pilota)
  4/ filet z sandacza soute z bukietem surówek i gotowanymi ziemniakami- 55 zł (w biurze) 60 zł (u pilota)
 • dania obiadowego II dnia: 30 zł/os (płatność w biurze), 35 zł/os (płatność u pilota)
  Możliwość wyboru dania mięsnego lub wegetariańskiego – menu w biurze.

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:30 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur