Z wizytą u Wilkonia w Manufakturze Porcelany w Ćmielowie oraz w Świętokrzyskiej Winnicy Knapów

Z wizytą u Wilkonia w Manufakturze Porcelany w Ćmielowie oraz w Świętokrzyskiej Winnicy Knapów

21.09.2024

  • zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany Ćmielów
  • warsztaty PROGRAM RÓŻA
  • Wystawa “BIAŁE ZŁOTO. JÓZEF WILKOŃ
  • wizyta w Winnicy Knapów z degustacją
  • wszystkie wstępy i warsztaty w cenie wycieczki

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

Wyjazd z Warszawy, przejazd do Ćmielowa (ok. 150 km),
ĆmielówPORCELANOWY RYNEK w ĆMIELOWIE– jedyny taki rynek w Polsce i na świecie, którego oficjalne otwarcie nastąpiło 23.09.2023 r. Porcelanowy serwis, który został zamontowany na rynku w Ćmielowie to model Empire z Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież w Ćmielowie, który został zaprojektowany na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego i wykorzystywany był na Zamku Królewskim. Kolekcja Empire w 2012 roku zyskała status oficjalnej zastawy stołowej w Belwederze – takiego wyboru dokonała wtedy para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. Dziś taka zastawa znajduje się też na dworze króla Belgów, w Watykanie i polskich placówkach dyplomatycznych.
W ŻYWYM MUZEUM PORCELANY w Ćmielowie odkrywamy tajniki ręcznej produkcji porcelany od projektu, przez kolejne etapy, na malowaniu porcelanowych wyrobów kończąc. Zwiedzanie rozpoczynamy od przybliżenia historii powstania Żywego Muzeum Porcelany przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów. W kolejnym etapie zwiedzający mają okazję wejścia do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. Teraz jest on już nieczynny, więc przewodnik wewnątrz opowiada o tym jak kiedyś wypalano w nim porcelanę. W piecu zorganizowana jest również sala multimedialna, w której prezentujemy film wprowadzający w tajniki produkcji (nagrany wewnątrz hal fabrycznych). Następnie przewodnik zabiera grupę zwiedzającą do specjalnie przygotowanych warsztatów gdzie opowiada i prezentuje „na żywo” przy kolejnych stanowiskach wszystkie etapy produkcji porcelany na przykładzie porcelanowej figurki kotka. Prezentowane są poszczególne etapy: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii, czy też znakowanie. Na koniec tej części zwiedzania odbywa się prezentacja różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego. Różowa porcelana nazywana jest Arystokracją wśród porcelan. W dalszej części zwiedzania przewodnik zaprasza Uczestników zajęć na Wystawę Starej Porcelany
PROGRAM RÓŻA Pod okiem instruktora uczestnicy warsztatów wykonują porcelanową różę.
1/ zapoznanie się z informacjami jak pracować z masą porcelanową, na co zwracać uwagę i czego porcelana „nie lubi” 2/ formatowanie porcelanowej róży. Na zakończenie pracy wyrób znakowany jest pieczątką Fabryki Porcelany AS Ćmielów, porcelanowe różyczki przygotowywane są do dalszej podróży i umieszczane w pudełkach i w torebkach, Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymują informacje co należy zrobić z wykonaną różą.
Wystawa “BIAŁE ZŁOTO. JÓZEF WILKOŃ” Józef Wilkoń jest żywą legendą i symbolem polskiej sztuki. Jego prace, namalowane na porcelanowych płytach i paterach, są odzwierciedleniem pasji i niezwykłej precyzji, jaką artysta wkłada w każdy szczegół. Wiek artysty, dodaje głębi i wartości do każdego pociągnięcia pędzla. Jego doświadczenie i mistrzostwo są widoczne w każdym detalu, a wystawa “Białe złoto” będzie niepowtarzalną okazją, by doświadczyć tego osobiście. Dotychczas nigdzie nie prezentowane prace, na paterach oraz płytach porcelanowych, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Artysta przekształca porcelanę w niepowtarzalne płótno, na którym rozkwita jego wyobraźnia. To spotkanie dwóch światów sztuki: malarskiego i porcelanowego, które razem tworzą harmonię, a ich efektem są unikalne dzieła sztuki.
przerwa na obiad
WINNICA KNAPÓW– usytuowana jest niedaleko Manufaktury w Ćmielowie, na wzniesieniu, które było obiektem zainteresowania archeologów. W latach 2006-2007 prowadzili oni w jego obrębie wykopaliska, odnajdując ślady pozostawione tu z epoki kamienia oraz epoki żelaza. Znalezione zostały wówczas przedmioty, które nakreślają odległą historię ziemi, na której obecnie wyrastają pnącza winogron.
W Świętokrzyskiej Winnicy Knapów czeka na naszych gości degustacja wyjątkowych pod wieloma względami win, których smak i aromat zawdzięczany jest winoroślom z upraw własnych.
W ramach zwiedzania zostanie pokazana winnica. Odwiedzający dowiadują się czym jest szeroko pojęte winiarstwo, następnie Goście znajdujący się w winiarni rozpoczynają degustację win.
Powrót do Warszawy

 

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

Cena zawiera:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
  • realizację programu (bilety wstępu, przewodników miejscowych)
  • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
  • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

  • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 49 zł/os
  • obiadu –
    ZESTAW OBIADOWY MIĘSNY – zupa jarzynowa – kotlet de volaille, ziemniaki, surówka – kompot Cena: 30 zł ZESTAW OBIADOWY WEGETARIAŃŚKI – zupa jarzynowa – pierogi ruskie, surówka – kompot Cena: 20 zł

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur