Program wycieczki autokarowej:
DZIEŃ 1
Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych, przejazd do Russowa (260 km).
Russów DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ – Maria Dąbrowska (1889 – 1965) pisarka i publicystka, urodziła się w Russowie pod Kaliszem jako najstarsza córka Ludomiry z Gałczyńskich Szumskiej i Józefa Szumskiego. Zgromadzone w Russowie zbiory obrazują pobyt Dąbrowskiej we wsi w latach 1889–1907 oraz jej związki z ziemią kaliską. W zrekonstruowanym pokoju pisarki pokazano dawne fotografie, rękopisy i dokumenty osobiste, a w pozostałych pomieszczeniach odtworzono m.in. pokój ojca pisarki, kuchnię dworską, salon oraz sypialnię. Sam dworek w Russowie wraz z okalającą go wsią zostały zobrazowane przez pisarkę w powieści „Noce i dnie”, ale także w innych dziełach literackich. Przerwa na obiad (płatny we własnym zakresie).
KALISZ– zwiedzanie miasta z przewodnikiem (około 2 godz). Zakwaterowanie i nocleg w HOTELU EUROPA ***, najstarszym hotelu w najstarszym mieście Polski, usytuowanym w ścisłym centrum kulturalno – biznesowym miasta. Obiadokolacja w hotelu.
DZIEŃ 2
Śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu.
MUZEUM im. G. J. OSIAKOWSKICH- 11 sal wystawowych (300 m2) z eksponatami i pamiątkami związanymi z Kaliszem i jego mieszkańcami. Nazwa muzeum upamiętnia ostatnich właścicieli kamienicy przy ul. Garbarskiej 2, którzy zginęli w 1943 r. w łódzkim getcie. Muzeum stanowią zbiory, gromadzone przez kilkadziesiąt lat przez Andrzeja Banerta. Zebrane artefakty dokumentują życie dawnego Kalisza zarówno sprzed stu lat jak i z epoki PRL. Magia przedmiotów należących niegdyś do Polaków, Żydów, Niemców, Ormian, Greków, Rosjan i innych nacji w wielokulturowym, bogatym i starym Kaliszu. W Muzeum Osiakowskich możemy podpatrzeć jakie przedmioty służyły do robienia butów, szycia ubrań, jakimi posługiwały się gospodynie domowe przy pieczeniu ciast, czego używali aptekarze, jakie było wyposażenie sklepików, czym mierzono i ważono na ryneczkach.
Ląd Zwiedzanie pocysterskiego klasztoru w Lądzie z przewodnikiem. Pocysterski zespół klasztorny w Lądzie nad Wartą należy do najcenniejszych zabytków w kraju. Cystersów sprowadził tu książę Mieszko III Stary ogłaszając akt fundacyjny w drugiej połowie XII wieku W oratorium, dawnej kaplicy św. Jakuba Apostoła, podziwiać można zespół fresków z około 1372 roku, zaliczanych do najcenniejszych zabytków malarstwa gotyckiego w Polsce. Prawdziwą perłą jest późnogotycki rzeźbiony tryptyk z figurami Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, św. Katarzyny, św. Barbary, św. Stanisława Biskupa i św. Mikołaja – jest to tzw. ołtarz szafiasty z zamykanymi skrzydłami bocznymi. Ląd włączono w europejskie szlaki kulturowe: Szlak cysterski oraz Drogę św. Jakuba, a w 2009 r. zespół dawnego opactwa cystersów został uznany za Pomnik Historii.
Przerwa na obiad (płatny we własnym zakresie). .
Powrót do Warszawy w godzinach wieczornych.
Hotel Europa *** Pokoje 2 osobowe z łazienkami
UWAGA: Przydział pokoi w hotelu i miejsc w autokarze wg kolejności wpłaty. Rozkład miejsc w autokarze jest przykładowy i może ulec zmianie. Informujemy o możliwości wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!