ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!
PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Końskowoli (ok. 150 km),przejazd do Końskowoli
Tradycja uprawy krzewów oraz róż w Końskowoli sięga XIX w., czasów Księżnej Izabelli Czartoryskiej, która w 1804r. założyła ogród w stylu angielskim oraz pierwszą szkółkę drzew i krzewów ozdobnych.
KOŃSKOWOLA KOŚCIÓŁ PARAFIALNY pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła ufundowany został w połowie XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego, wojewodę lubelskiego i kasztelana krakowskiego. Jego metryka jest jednak starsza: pierwszy, drewniany kościół p.w. Znalezienia Krzyża Św. powstał w końcu XIV w. Jedną z najważniejszych rzeczy, związanych z kościołem, są znajdujące się w nim nagrobki i epitafia. Nagrobek Łukasza Opalińskiego i Izabeli z Tęczyńskich Opalińskiej zawiera wyjątkowe przedstawienie wanitatywne – rzeźbę, przedstawiającą zwłoki w stanie daleko posuniętego rozkładu. Zabytek ten został odkryty w krypcie północnej kościoła, zwanej kryptą Suchodolskich, dopiero w 1992 roku. Przedstawienia rozkładających się zwłok, popularne w barokowej sztuce Włoch i Hiszpanii, są na ziemiach polskich czymś unikalnym. W kościele znajduje się też inne wybitne dzieło sztuki sepulkralnej – nagrobek Zofii z Opalińskich, żony marszałka wielkiego koronnego, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, autorstwa Tylmana z Gameren. Na uwagę zasługują też liczne, zabytkowe obrazy.
NOWOŚĆ
Kościół św. Anny– wybudowany na początku XVII w, wcześniej w tym miejscu znajdowała się drewniana kaplica pod tym samym wezwaniem (XVI w.). Świątynia stanowi przykład budowli w typie renesansu lubelskiego. W pomieszczeniach nad zakrystią zachowała się cenna polichromia z początków XVII w. Uwagę zwraca manierystyczny ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Annę Samotrzeć (XVII w.) autorstwa lubelskiego malarza – Stanisława Szczerbica (zwiedzanie kościoła wewnątrz).
MURAL „Kobiety Końskowoli”– piękne i jedyne w swoim rodzaju. Mural przedstawiający wizerunki dziesięciu kobiet, które w różny sposób zapisały się na kartach Końskowoli. Jak tłumaczą pomysłodawcy tej inicjatywy, pracownicy GOK-u, wszystkie one miały znaczący wpływ na rozwój i życie społeczne Końskowoli. Dla każdego uczestnika tzw. kajet końskowolski wydany w ramach projektu. Na muralu wykonanym przez firmę Brush Brothers znalazły się: Władysława Jaśkiewiczówna-Jasiocha, Janina Gębal-Lewtak, Zuzanna Spasówka, Julia Pirotte, Siostry Benedyktynki, Teresa Iwanek, Izabela Czartoryska, Zofia z Sieniawskich Czartoryska, Helena Sandomirska i Kazimiera Walczak. Były to lokalne działaczki, organizatorki życia społecznego, twórczynie miejscowych organizacji, artystki, uczestniczki konspiracji w trakcie wojny itp. Spacer po mieście z przewodnikiem- Końskowola jako sztetl.
MANUFAKTURA RÓŻANA– to rodzinne gospodarstwo które od lat zajmuje się królową kwiatów, czyli różami. Łącząc tradycje i pasje w 2013 roku powstała mała przetwórnia, która specjalizuje się w różanych przetworach. Zamiłowanie do tej wspaniałej rośliny przekazują poprzez aromat i „zdrowie” zamknięte w słoiczkach.
Manufaktura Różana to przetwory z płatków i owoców dzikiej róży, pigwowca, czarnej porzeczki. Surowce pochodzą z własnych plantacji. W produkcji opierają się na starych, tradycyjnych przepisach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W dużej mierze jest ona ręczna. Delikatna nuta róży sprawia że przetwory to idealny dodatek do ciast, zimnych i ciepłych deserów, herbat czy wody. Manufaktura Różana- zaprasza na wizyty degustacyjne, podczas których można spróbować różanych przysmaków, poznać walory zdrowotne dzikiej róży oraz pigwowca, a także zwiedzić małą przetwórnię i wsłuchać się w opowieści o historii zastosowania róży w sztuce kulinarnej.
przerwa na obiad (dodatkowo płatny)
SZKÓŁKA ROŚLIN OZDOBNYCH- możliwość zakupu !!!!
WINNICA LAS STOCKI zwiedzanie zaczyna się od spaceru po winnicy, podczas którego właściciele opowiedzą o pasji jaką jest wino, o historii powstania winnicy, procesie winifikacji i chętnie odpowiedzą na pytania zainteresowanych. Następnie zapraszamy na degustację, podczas której podajemy cztery rodzaje win wytrawnych, deskę serów, kilka rodzajów przystawek, świeżo pieczony chleb i ciasto drożdżowe. Wszystkie potrawy są świeże, przygotowywane własnoręcznie, bezpośrednio przed wizytą. Podczas degustacji właściciele opowiadają o winorośli, produkcji wina, podawaniu i degustowaniu win oraz przekazują praktyczne rady jak dobrać wina do konkretnej potrawy. Na zakończenie zapraszamy do zwiedzenia winiarni.
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności.
– zupa warzywna
– ryba, ziemniaki, surówka
– kompot
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!