ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!
PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Krakowa (ok. 300 km),
„Wyspiański […] był zakochany w Wawelu. Marzył o wskrzeszeniu jego świetności” – Adam Chmiel, historyk i archiwista, przyjaciel Wyspiańskiego
WAWEL WYSPIAŃSKIEGO– wielka, jubileuszowa i wielowymiarowa wystawa czasowa poświęcona motywom wawelskim w twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Wystawa podzielona jest na trzy bloki tematyczne: pierwszy prezentuje motywy wawelskie obecne w dziełach plastycznych Wyspiańskiego (zamek), drugi – w jego utworach literackich (budynek nr 9), trzeci zaś (budynek nr 7) ukazuje oddziaływanie artysty, bezpośrednie i pośrednie, na innych twórców.
Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć niemal 300 obiektów, w tym wiele wybitnych prac Stanisława Wyspiańskiego – wystawę otwiera jego Autoportret w kontuszu. Pozostałe wyróżniające się dzieła to widoki z motywami wawelskimi (Planty w nocy, Zakole Wisły), portrety Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta oraz wizerunki aktorów grających w prapremierowej inscenizacji dramatu Bolesław Śmiały w Teatrze Miejskim w Krakowie: Józefa Sosnowskiego, Michała Tarasiewicza i Andrzeja Mielewskiego. Większość z wymienionych powyżej została mistrzowsko namalowana przez artystę pastelami, a przez to rzadko są wypożyczane na wystawy.
Spacer z przewodnikiem śladami artysty: Stanisław Wyspiański to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki Młodej Polski. Zapraszamy na spacer jego śladami. Podczas wycieczki zwiedzimy wystawę Wawel Wyspiańskiego w Zamku Królewskim na Wawelu poznając związki z artysty z miejscem, które stało się jednym z jego ulubionych. Spacerując historycznymi uliczkami Krakowa zobaczymy Dom Długosza, w którym wychował się artysta, Wejdziemy również do kościoła Franciszkanów, aby podziwiać polichromię i witraże autorstwa tego wielkiego twórcy. Poznamy również miejsca w których mieszkał, pracował i tworzył swoje największe dzieła. Dowiemy się również z kim przyjaźnił się przez lata i w jaki sposób inni artyści Młodej Polski wywarli wpływ na jego twórczość.
przerwa na obiad (dodatkowo płatny)
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!