Łódź żydowska z musicalem “”Skrzypek na dachu”” w Teatrze Muzycznym

Łódź żydowska z musicalem “”Skrzypek na dachu”” w Teatrze Muzycznym

28.05.2023

 

 

  • “Skrzypek na dachu” w Teatrze Muzycznym

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

Wyjazd z Warszawy, przejazd do Łodzi (ok. 130 km),
ŁódźSYNAGOGA – powstała w 1998 r., na pierwszym piętrze oficyny będącej częścią kompleksu budynków wzniesionych w 1875 r. dla fabrykanta Burcharta. Obecnie te zabudowania są siedzibą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Do wystroju wnętrza wykorzystano wyposażenie z jednego z zachowanych przedwojennych domów modlitwy chasydów kozienickich. W drzwiach zamontowano klamkę, przeniesioną z domu cadyka Icchaka Menachema Mendla Dancygera z Aleksandrowa Łódzkiego.
CMENTARZ ŻYDOWSKI największa (blisko 40 ha) nekropolia żydowska w Polsce i jedna z większych w Europie została założona w 1892 r. na działce podarowanej miejscowej gminie przez Izraela Poznańskiego.
Cmentarz był utrzymywany z datków łódzkiej społeczności wspieranej przez bogatych przemysłowców, których wystawne grobowce można oglądać do dziś. Znajdziemy tu np. nagrobki rodziców Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina, a także monumentalne mauzoleum poświęcone pamięci samego Izraela Poznańskiego.
W czasie II wojny światowej na cmentarzu grzebano żydów z Litzmannstadt Ghetto. Do dziś od strony ul. Brackiej istnieje tzw Pole Gettowe z anonimowymi mogiłami. Po wojnie rozebrano budynki synagogi i mykwy – jedyną pamiątką po czasach, gdy urządzano tu regularne pochówki, jest stojący do dziś dom pogrzebowy. Cmentarz w 2015 został uznany za Pomnik Historii.
STACJA RADEGEST-  jest zabytkowym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej była ona związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. w Łodzi (Litzmannstadt). Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców, przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od stycznia 1942 r. stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się że przez teren Stacji przeszło ok. 145 tys osób, głównie Żydów. Dziś budynek ten jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, powstałym w 2004 r. oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
przerwa na obiad
Teatr Muzyczny – “Skrzypek na dachu” to arcydzieło gatunku. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze walorom libretta, które odtwarza atmosferę i koloryt małej żydowskiej wioski z początku XX wieku. Skrzypek na dachu jest także obrazem przemian w świecie, upadania tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. Na tym tle rozgrywa się historia rodziny Tewjego-mleczarza i dramat całej wioski. To także jeden z niewielu musicali, w których mówi się o podstawowych wartościach życia i przemijaniu.
Reżyser przedstawienia, Jan Szurmiej, wiernie odtworzył klimat obyczajowy malutkiej Anatewki gdzieś daleko na Ukrainie i jej żydowskiej społeczności. Piękne piosenki i brawurowe chóry, znakomita choreografia i stylizowane kostiumy – wszystko to składa się na przedstawienie, doskonale wpisujące się w tradycję niezliczonych realizacji tego musicalu na całym świecie i od lat cieszy się uznaniem łódzkiej publiczności.
Powrót do Warszawy ok 23.30

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

Cena zawiera:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
  • realizację programu (bilety wstępu – bez biletu na spektakl, przewodników miejscowych)
  • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
  • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

  • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 49 zł/os
  • obiadu w trakcie wycieczki: ZESTAW MIĘSNY: zupa krem z buraka, schab po sztygarsku z cebulką, ziemniaki opiekane, surówka z marchewki, Deser: lody, Sok – 40 zł/os (płatne w biurze), 45 zł/os (płatne u pilota) lub ZESTAW WEGETARIAŃSKI: zupa krem z buraka, ser camembert z żurawiną, opiekane ziemniaki, surówka, Deser: lody, Sok 40 zł/os (płatne w biurze), 45 zł/os (płatne u pilota)
  • biletu na spektakl “Skrzypek na dachu” – 50 zł/os 

Wyjazd:

07:30- Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

23:30 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur