Wiosna w paski w Łowiczu

Wiosna w paski w Łowiczu

18.03.2023

 

 

  • zwiedzanie Łowicza
  • Muzeum Guzików
  • ZWIEDZANIE PODZIEMI BAZYLIKI – dostępne dopiero od 2022 r
  • wszystkie wstępy i atrakcje programu wliczone w cenę
  • Muzeum Ludowe

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

Wyjazd z Warszawy, przejazd do Łowicza (ok. 90 km),
Łowicz– zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Stary Rynek, Ratusz, Nowy Rynek w kształcie trójkąta, KOŚCIÓŁ pw. MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ, Aleja Gwiazd Łowickich (jedyna w Polsce aleja honorująca dokonania twórców ludowych), kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Elżbiety
BAZYLIKA KATEDRALNA PW. NMP i św. Mikołaja wraz z podziemiami. Bazylika katedralna nazywana “Mazowieckim Wawelem”, miejsce pochówku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 często rezydowali w będącym ich własnością Łowiczu. Od 2022 roku można zwiedzać również podziemia łowickiej Katedry. Podziemia łowickiej świątyni są specyficznym rodzajem cmentarza. Pochowano tu 12 Prymasów Polski – najważniejszych dostojników kościelnych. Tworzone od XVI do XVIII wieku krypty zostały połączone około 100-metrowym korytarzem. Dzięki temu powstała podziemna trasa turystyczna, która umożliwia zwiedzanie tej przestrzeni.
MUZEUM W ŁOWICZU – jest prawdziwym pomnikiem kultury łowickiej, w którym gromadzone są pamiątki historyczne związane z kulturą ludową. Muzeum mieści się w dawnym gmachu seminarium duchownego wzniesionym pod koniec XVII w., przez prymasa Michała Radziejowskiego. Powstało z szacunku dla historii miasta i regionu łowickiego oraz twórczego dorobku jego mieszkańców. Gromadzone tu zbiory opowiadają historię miasta Łowicz i jego mieszkańców. Zobaczyć tu można więc wspaniałe wnętrze salonu z I połowy XIX wieku z pełnym wyposażeniem. Oprócz wspaniałych mebli, szkła i porcelany, znajdują się tu portrety Napoleona Bonaparte, Marii Łączyńskiej – Walewskiej, oraz polskich bohaterów narodowych: Tadeusza Kościuszki, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Ks. Józefa Poniatowskiego, a także Joanny Grudzińskiej, żony Wielkiego Księcia Konstantego, która w 1820 r. otrzymała od cara Aleksandra I tytuł Księżnej Łowickiej. W Muzeum znajdują się również eksponaty nieodłącznie związane w kulturą regionu. Są to wspaniałe i unikatowe dzieła kultury ludowej wywodzącej się z terenu Księstwa Łowickiego. W skład tych zbiorów wchodzą modele i fotogramy dotyczące budownictwa, narzędzia rolnicze, wyroby rzemiosła, niezwykle bogata kolekcja strojów ludowych, elementy dekoracyjne izb księżackich (np. wycinanki, pająki), przedmioty związane z kulturą duchową i obrzędowością.
MUZEUM GUZIKÓW najprawdopodobniej najmniejsza placówka muzealna w Europie.
“Nasza siedziba statutowa to stara, pamiątkowa walizka” – opowiada kustosz Muzeum Guzików w Łowiczu – Jacek Rutkowski. Guzik-spinka należący do Stanisława Ignacego Witkiewicza “Witkacego, który pochodzi z wieku XVIII. Wykonany jest z kości i zdobiony japońskim rysunkiem. Kryje w sobie tajemnicę, ponieważ po odkręceniu górnej części jest jeszcze drugi rysunek i schowek, zawierający niegdyś podobno afrodyzjak. Niepozorny guzik Wisławy Szymborskiej to z kolei ogromne wyróżnienie dla placówki muzealnej. Muzeum zostało uhonorowane przez polską noblistkę specjalnym felietonem w “Lekturach nadobowiązkowych”.
Guzik Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego. Eksponat trafił do muzeum wraz z pełną dokumentacją, potwierdzającą jego autentyczność od ówczesnego postulatora procesu beatyfikacyjnego – księdza Mariana Roli.
Sromów  MUZEUM LUDOWE – to prywatne muzeum prezentujące folklor z Księstwa Łowickiego: własnoręcznie wykonane lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, „pająki”, obrazy oraz hafty. Ponad 600 figurek (większość ruchoma) pokazuje święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi. Są również postacie z historii naszego kraju, jak i ze sportu. Dodatkowo w dwóch pawilonach można oglądać ponad 30 zaprzęgów konnych z okolic Łowicza.
Powrót do Warszawy

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na zakup regionalnych specjałów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

Cena zawiera:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
  • realizację programu (bilety wstępu, przewodników miejscowych)
  • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
  • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

  • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 49 zł/os
  • obiadu: ZESTAW MIĘSNY: zupa pomidorowa, kotlet schabowy, ziemniaki , surówka
    ZESTAW WEGETARIAŃSKI: zupa pomidorowa , pierogi ruskie – 32 zł/0s płatne w biurze, 37 zł/os płatne u pilota

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

18:30 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur