Zamek krzyżacki w Nidzicy oraz rezerwat “Źródła Rzeki Łyny”

Zamek krzyżacki w Nidzicy oraz rezerwat “Źródła Rzeki Łyny”

14.09.2024

 

 • Zamek krzyżacki w Nidzicy
 • bilety wstępu w cenie 
 • Rezerwat Źródeł rzeki Łyny
 • Rezerwat przyrody Koniuszanka

Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych
przejazd do Nidzicy (170 km)
KAMIEŃ TATARSKI– największy na Mazurach głaz narzutowy pozostawiony przez ustępujący lodowiec. Głaz ma 19 m obwodu i ponad 2 m wysokości. Jego długość wynosi 6,5 m a szerokość 4 m. Na powierzchni głazu umieszczono kamienną kulę. Wg. legendy to pamiątka z 1656 r., kiedy pod Nidzicę zapędzili się walczący w polskiej służbie Tatarzy.
ZAMEK W NIDZICY– wybudowany na początku XV w w stylu gotyckim jako siedziba prokuratora krzyżackiego. Jest to największy pokrzyżacki zamek rezydencjalno – obronny na Mazurach. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem rozpoczynamy od ekspozycji historycznej „Z dziejów Ziemi Nidzickiej”, mieszczącej się w czterech salach zamkowego przyziemia. W pierwszej sali znajdują się eksponaty ukazujące najstarszą historię Prusów, zamku i miasta. Druga sala to zdjęcia Nidzicy – Neidenburga sprzed I i II wojny światowej, piękne kafle mazurskie oraz wydawnictwa religijne pisane gotykiem, adresowane do Mazurów. Trzecia sala nazywana zbrojownią mieści kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem. „Sala Rycerska” to dawna kancelaria wójta, kaplica i refektarz- znajdujemy tu piękne XV wieczne polichromie oraz gotyckie sklepienie. Zwiedzanie zamku kończymy wizytą na sali widokowej. Sala widokowa to dawny krzyżacki spichlerz z pięknym starym obelkowaniem drewnianym i gankami wartowniczymi oraz z panoramą na miasto, zamek i okolicę.
REZERWAT RZEKI ŁYNY- trasa piesza około 2,5 km Rezerwat Rzeki Łyny to położony w głębokim wąwozie źródliskowy obszar, z którego wypływa wiele strumieni dających początek Łynie. Miejsce jest tak malownicze, jak doliny górskich potoków. Głównym celem założenia rezerwatu było zachowanie obszaru źródliskowego Łyny – największej rzeki województwa warmińsko/mazurskiego. Rezerwat to rozległa, urocza dolina z licznymi bocznymi wąwozami i dolinkami o stromych zboczach. Z tych właśnie zboczy, ze znajdujących się tam źródeł wysiękowych, wypływają dziesiątki strumyków, dających początek Łynie.

przerwa na obiad
Rezerwat Przyrody KONIUSZANKA II- utworzony dla ochrony lasów położonych na styku strefy pojeziernej . Przez teren rezerwatu częściowo przebiega wykonana w 1996 roku ścieżka edukacyjna mająca charakter zamkniętej pętli o długości ok. 2,5 km. Rezerwat obejmuje niezwykle malowniczy, przełomowy odcinek rzeki Koniuszanki
Wyjazd w drogę powrotną.

UWAGA: Przydział pokoi w hotelu i miejsc w autokarze wg kolejności wpłaty. Rozkład miejsc w autokarze jest przykładowy i może ulec zmianie. Informujemy o możliwości wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

 

Cena zawiera:

 • przejazd klimatyzowanym autokarem
 • opiekę pilota w trakcie całego wyjazdu
 • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
 • zestawy tour – guide na czas zwiedzania
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Cena nie zawiera:

 • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 49 zł/os
 • obiadu – menu wkrótce

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur