Wyjazd z Warszawy, przejazd do Palmir (ok. 30 km),
Zapraszamy Państwa na wyjazd do miejsca, które określane jest zielonymi płucami Warszawy. Zazwyczaj Kampinoski Park Narodowy kojarzy nam się z rekreacją i odpoczynkiem na łonie natury. Też to zapewniamy, jednak głównym motywem naszej wycieczki, na którą chcemy Państwa zaprosić, są wydarzenia związane z okresem II wojny światowej. W sierpniu trwają uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie. Też chcemy mieć w nich swój udział. Podążymy symbolicznym szlakiem bojowym Grupy “Kampinos” AK oraz poznamy dawną stolicę Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej – staniemy na dawnym placu apelowym, odwiedzimy cmentarz powstańczy.
Zaczniemy od wydarzeń Września 1939 roku, udając się szlakiem do pomnika plut. Orlika. Dowiemy się, co znajdowało się od lat 30.XX w. na terenie okolicy Palmir, na którym dziś jest cmentarz-mauzoleum i budynek muzealny. W Muzeum-Miejscu Pamięci Palmiry obejrzymy wystawę i pamiątki związane głównie z ofiarami, których ciała ekshumowano po wojnie.
Poznamy kilka niezwykłych życiorysów osób zamordowanych w tajnych egzekucjach. Poznamy też niezwykłą i symboliczną architekturę budynku.
Dowiemy się jak powstał cmentarz nazywany często polskim Katyniem.
8.30 wyjazd z Warszawy
[Przejazd przy więzieniu Pawiak] do Palmir
Palmiry Spacer po Kampinoskim Parku Narodowym ścieżką dydaktyczną: “Wokół Palmir” (ok. 50 min)
Poznanie historii i ZWIEDZANIE CMENTARZA MAUZOLEUM
MUZEUM – MIEJSCE PAMIĘCI PALMIRY
przerwa na obiad
Wiersze – kościół, cmentarz, droga krzyżowa – “szlak bojowy Grupy Kampinos AK w Powstaniu Warszawskim”, pomnik Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej