Ryga – Tallin – Sztokholm: mikołajkowy rejs i najstarsze jarmarki w Europie

Ryga – Tallin – Sztokholm: mikołajkowy rejs i najstarsze jarmarki w Europie

03 - 07.12.2023

 

 • 5 dni (4 noclegi)
 • przeprawa promowa Tallin – Sztokholm – Tallin z obiadokolacją, noclegiem i śniadaniem
 • pobyt na 3 jarmarkach: Ryga, Tallin, Sztokholm
 • bilety wstępu w cenie!!! 

Program wyjazdu

1 DZIEŃ 3 grudnia (niedziela)

Zbiórka w godzinach porannych (6:00 – 7:00), wyjazd w kierunku Rygi (ok 700 km).
Przyjazd do miasta około 18 – 19 czasu lokalnego, zakwaterowanie w hotelu.
Obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ 4 grudnia (poniedziałek)

 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd 300 km w kierunku Tallina.
Przyjazd do stolicy Estonii około godziny 13:00. Spacer po starym mieście wpisanym na listę UNESCO: Dolne Miasto z pięknym ratuszem, gotyckimi kamienicami kupieckimi, gildiami oraz imponującymi obwarowaniami i basztami takimi jak Gruba Małgorzata czy Długi Herman; Górne Miasto (Wzgórze Tompea), na którym znajduje się najstarsza katedra protestancka, pozostałości zamku, parlament, sobór Aleksandra Newskiego oraz punkt, z którego roztacza się fantastyczny widok na miasto i port. Czas wolny na Rynku miejskim, na którym odbywa się bożonarodzeniowy jarmark.
O godzinie 17:00 odprawa i wejście na prom do Sztokholmu. Płyniemy i wracamy tym samym promem – bez konieczności wykwaterowania
18:00 wypłynięcie, obiadokolacja (bogaty bufet all inclusive), rozrywka i nocleg na promie.

3 DZIEŃ 5 grudnia (wtorek)

Śniadanie, przypłynięcie do Sztokholmu o godzinie 10:30, zejście z promu na zwiedzanie miasta (bagaże zostawiamy w kajutach). Przejazd i spacer po najstarszej części miasta Gamla Stan, na której znajduje się Zamek Królewski, klimatyczne uliczki i zaułki, Szwedzka Akademia Nauk, Parlament czy tajemnicy kamień runiczny. Czas wolny na jarmarku, możliwość zakupu pamiątek i spróbowania lokalnych świątecznych specjałów. Możliwość rozgrzania się tradycyjnym gloggiem.
Wizyta w jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów świata – Muzeum Vasa, prezentującym oryginalny królewski okręt wojenny z 1628 roku.
Powrót na prom około 16:30, 17:30 wypłynięcie, obiadokolacja (bogaty bufet all inclusive). Rozrywka i nocleg na promie.

4 DZIEŃ 6 grudnia (środa)

Śniadanie, przypłynięcie z powrotem do Tallina o godzinie 10:45, zejście z promu z bagażami. Przejazd do Rygi (ok 5 godz.) Zwiedzanie starego miasta: Dom Bractwa Czarnogłowych, Plac Katedralny z największym kościołem w państwach bałtyckich, najwyższy kościół św. Piotra, Zamek, Plac Liwski, Pomnik Wolności, gildie kupieckie, parlament, kamieniczki Trzej Bracia, Brama Szwedzka i fragmenty obwarowań w Basztą Prochową. Czas wolny wolny na jarmarku.

Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 DZIEŃ 7 grudnia (czwartek)

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, wyjazd w drogę powrotną do Warszawy
Przyjazd ok 19 – 20.

Wyżywienie: 2 x dziennie (śniadania, obiadokolacje) . Pobyt rozpoczyna się obiadokolacją i kończy śniadaniem. W drodze powrotnej przerwy na posiłek (dodatkowo płatne).

Informacje praktyczne

 

 1. Dokumenty podróży – dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy i potrzebnym przy odprawie na prom jest dowód osobisty lub paszport. Aplikacja Mobywatel w telefonie nie ma zastosowania poza granicami Polski!
 2. Płatności na promie – podczas rejsu na MS Baltic Queen płatności przyjmowane są w euro, możliwość płacenia gotówką lub kartą płatniczą.
 3. Płatności na terenie Szwecji – walutą kraju są korony (1 SEK to ok. 0,40 zł). Bardzo popularne i preferowane są płatności bezgotówkowe (karta płatnicza, telefon, zegarek). Ceny są wyższe niż w Polsce (ok 25 – 30%), przykładowo kawa kosztuje od 40 SEK, bułeczka cynamonowa ok 30 SEK, posiłek w restauracji od 150 SEK, magnes pamiątkowy od 20 SEK, świąteczny glogg od 70 SEK.
 4. Płatności na terenie Estonii i Łotwy – walutą tych krajów jest euro, płacić można bez problemu kartą jak i gotówką. Ceny w wielu przypadkach są porównywalne do Polski lub nieco wyższe (ok 5 – 15%), szczególnie w Estonii. Przykładowo kawa kosztuje od 3 euro wzwyż, zupa ok 5 euro, posiłek w restauracji od 10 euro, magnes pamiątkowy od 1,5 euro, grzane wino na jarmarku od 5 euro.
 5. Pogoda – grudzień na północy Europy jest chłodniejszy i bardziej śnieżny niż w Polsce, choć w ostatnich latach różnie bywało. Położenie odwiedzanych stolic nad morzem może powodować większe subiektywne odczucie zimna. Zalecamy zabranie czapek, szalików, rękawiczek i cieplejszych butów. Należy również pamiętać, że dzień w tych szerokościach geograficznych o tej porze roku jest znacznie krótszy niż w Polsce.
 6. Prom – płyniemy promem trasę Tallin – Sztokholm – Tallin statkiem Tallink Silja Line MS Baltic Queen, zabierającym do 2800 pasażerów i do 200 samochodów. Rejs w jedną stronę trwa ponad 17 godzin. Kajuty do naszej dyspozycji mają ok 9 m², na wyposażeniu znajdują się: łóżka, pościel, ręczniki, toaleta z prysznicem i umywalką, lustro, kontakty, telewizor, plastikowe kubeczki, wieszaki. Poza kajutami na promie znajduje się supermarket, butik odzieżowy, sklep z pamiątkami, perfumeria, kawiarnie, pub (z muzyką na żywo), bistro, restauracje a la carte, dyskoteka,  cigar club, salon gier  oraz sala widowiskowa Starlight Palace, w której w czasie rejsu  odbywają się występy i koncerty na żywo, konkursy, bingo. Do dyspozycji jest również  dodatkowo płatna strefa spa z sauną.  4 i 5 grudnia w Grande Buffet będziemy mieli kolację all inclusive (ok 100 potraw do wyboru, napoje, kawa, herbata, piwo, wino bez limitu w czasie trwania kolacji – ok 2,5 godziny). 5 i 6 grudnia w tym samym miejscu będzie również śniadanie. O godzinach posiłków na bieżąco będzie informował pilot.
 7. Wyżywienie – 2 obiadokolacje i 2 śniadania w hotelu, 2 obiadokolacje i 2 śniadania na promie. Forma bufet.
 8. Bagaż – ze względu na małą powierzchnię kajut zalecamy zabranie nie za dużych walizek, poręcznych, łatwych do przemieszczania. Proszę pamiętać, że w czasie rejsu nie ma dostępu do autokaru! Dostęp do autokaru mamy tuż przed i po rejsie.
 9. Internet – w hotelu działa bez problemu WIFI, nazwa sieci i hasło zostaną podane przy kwaterowaniu. Na promie bezpłatne WIFI działa na piętrach rozrywkowo – gastronomicznych (6 i 7 poziom), w kajutach działa sieć dodatkowo płatna premium (płatność na miejscu w informacji). Na promach nie ma satelitarnej sieci, jeśli jest zasięg to znaczy, że jesteśmy na tyle blisko brzegu Estonii, Finlandii lub Szwecji, że łapiemy normalny sygnał. Poza zasięgiem po prostu będzie brak jakiejkolwiek sieci.
 10. Ostatniego dnia na terenie Łotwy, po wyjeździe z Rygi planowany jest przystanek w dużym supermarkecie, żeby mogli Państwo zrobić zakupy na podróż i pamiątkowe (spożywcze – fantastyczne sery, czekolady i alkoholowe – miejscowe piwa, balsamy, likiery).

 

 

 

 

UWAGA: Przydział pokoi w hotelu i miejsc w autokarze wg kolejności wpłaty. Rozkład miejsc w autokarze jest przykładowy i może ulec zmianie. Informujemy o możliwości wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

UWAGA: Kolejność realizacji programu może ulec zmianie. Zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie w przypadku braku możliwości skorzystania z atrakcji z uwagi na warunki pogodowe lub inne okoliczności niezależne od biura.

Cena zawiera:

 • przejazd klimatyzowanym autokarem
 • 4 noclegi (2 noclegi na promie i 2 noclegi w hotelu**** w Rydze)
 • wyżywienie 2 x dziennie: śniadanie i obiadokolacja
 • opiekę doświadczonego pilota/przewodnika w trakcie całego wyjazdu
 • ubezpieczenie NNW (10.000 zł) oraz KL (10 000 EUR)
 • realizację programu
 • zestawy tour – guide na czas całego wyjazdu
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Cena nie zawiera:

 • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 98 zł/os
 • dopłaty do pokoju 1 – osobowego (na promie oraz w hotelu w Rydze) – 680 zł/os
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy
 • dodatkowych posiłków

Wyjazd:

06:30 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur