ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!
PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
DZIEŃ 1
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Katowic(ok. 320 km),
po drodze przerwa na posiłek w Koziegłowach (dodatkowo płatny)
Katowice ŚLĄSKIE CENTRUM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI– mieści się w dawnej kopalni “Wujek”, gdzie brutalnie stłumiono strajk górników. Budynek, w którym znajduje się centrum ma ponad stuletnią historię. Przed drugą wojną światową w tym budynku napełniano karbidem lampy górnicze, w późniejszych latach służył jako magazyn odzieży roboczej, a 16 grudnia 1981 roku stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń podczas których zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. To z rampy tego budynku padły śmiertelne strzały w kierunku górników z kopalni “Wujek”. Nową ekspozycję stałą w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności otwarto na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Ma charakter interaktywny i podzielona została na 3 części. Każda z nich znajduje się na osobnym piętrze budynku. Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest czołg T-55, ponieważ tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” – 16 grudnia 1981 r.
spacer z przewodnikiem pomiędzy historycznymi granicami Katowic: hostoryczne kamienbice z przełomu XIX i XX WIEKU, światy6nie różnych wyznań
przejazd do hotelu
zakwaterowanie ok 16.00
W każdym pokoju zestaw do parzenia kawy/ herbaty Możliwość korzystania z Centrum Rekreacji (basen, siłownia, sauna, jacuzzi), Wifi
obiadokolacja o 17.30
przygotowanie do koncertu, przejazd do NOSPR
Program koncertu:
Łącząc bogactwo śląskich tradycji organowych z najlepszymi zdobyczami francuskich organmistrzów, organy NOSPR są pomostem między tym, co lokalne a tym, co globalne. Program „Upiór w operze” reż. Rupert Julian, Edward Sedgwick (1925) Wykonawcy SILESIA FILM – prelekcja Adam Suprynowicz – prowadzenie Karol Mossakowski – organy Karol Mossakowski- uważany za jednego z najzdolniejszych organistów swojego pokolenia (rocznik 1990). Ceniony zarówno jako wykonawca i improwizator, podczas swoich koncertów z powodzeniem łączy sztukę interpretacji z improwizacją. Laureat wielu międzynarodowych konkursów organowych. Obecnie jest organistą tytularnym katedry w Lille i Saint-Sulpice w Paryżu, a także profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián. Muzyk, który potrafi improwizować, to rzadki „biały kruk”. Trzeba umieć bowiem jednocześnie połączyć melodie, harmonie i kontrapunkt w zgrabną formę muzyczną. I równocześnie śledzić wyświetlany właśnie obraz…
„Upiór w operze” jest adaptacją utworu literackiego. Powieść Gastona Leroux ukazała się w roku 1909, a w 1925 trafiła na ekrany kin. Od tamtej pory tytułowy bohater – Eryk pojawiał się na ekranach jeszcze w pięciu adaptacjach kinowych i dwóch telewizyjnych, w 1986 roku dostał nawet śpiewającą rolę w musicalu Andrew Lloyda Webbera. Jednak tylko wersja Ruperta Juliana w pełni wykorzystała gotyckie dziedzictwo powieści.
DZIEŃ 2
śniadanie, wykwaterowanie
przejazd do Zabrza
Zabrze- PODZIEMNY SPŁYW SZTOLNIĄ– to jedna z najbardziej zróżnicowanych i wyjątkowych ofert w całym kompleksie.
To niesamowita przygoda, ukryta pod ulicami śląskiego miasta, w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym! Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to unikatowy, podziemny spływ łodziami. W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, spotkać można legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika lub Utopka.
To także podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. Temperatura na trasie jest zależna od warunków atmosferycznych na powierzchni i pory roku 14-16 stopni Celsjusza;
Zwiedzanie Zabrza– dzielnica Zandka, jedną z licznych na Śląsku kolonii
robotniczych. Zandka jest szczególnie oryginalna, zaprojektowana została przez grupę wybitnych architektów z Berlina Charlottenburga. “Park Hutniczy” dawnej huty Donnersmarck
przerwa na obiad, czas wolny
Restauracja “Kelnerzy w Wieży” to wyjątkowe miejsce znajdujące się w malowniczej Wieży Ciśnień w Zabrzu.
To kulinarne doświadczenie, które łączy smakowite potrawy z panoramicznymi widokami. Restauracja wyróżnia się przede wszystkim pełni przeszklonym tarasem, który oferuje niezapomniane widoki na miasto i jego okolice. (obiad dodatkowy płatny)
WIEŻA CIŚNIEŃ W ZABRZU– wybudowana w 1909 roku. Zaprojektował ją August Kinda oraz radca budowlany Friedrich Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. W zmodernizowanym budynku znajduje się m.in. punkt widokowy, kawiarnia i interaktywna wystawa „Carboneum” przybliżająca zagadnienia związane z węglem.
Wystawa CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej. ,,Występujący na Ziemi węgiel, z którego między innymi zbudowane są nasze ciała, powstał miliardy lat temu w jądrze pewnej gwiazdy…’’- to słowa wstępu, które zapraszają do przeżycia wspólnej przygody w czasie zwiedzania świata pełnego węgla, węgla jako pierwiastka. Czas odkryć właściwości i zastosowanie węgla, oraz przekonać się, że węgiel naprawdę jest we wszystkim co nas otacza!
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!