Giszowiec i Zabrze – nowy program z Największą z Symfonii – Symfonią organową Widora w NOSPR

Giszowiec i Zabrze – nowy program z Największą z Symfonii – Symfonią organową Widora w NOSPR

28.02 - 01.03.2025

  • Symfonia Widora w NOSPR
  • zwiedzanie dzielnicy Giszowiec z przewodnikiem
  • Kopalnia Guido – podziemny spacer, Msza Św. w Kaplicy Św. Barbary
  • przejazd kolejką górniczą – jedyna taka atrakcja w Polsce i na świecie
  • zwiedzanie Zabrza

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

DZIEŃ 1

Wyjazd z Warszawy, przejazd do Katowic (ok. 320 km),
po drodze przerwa na posiłek (dodatkowo płatny) w Dworku pod Lipami przerwa na lunch, czas wolny
Dworek „Pod Lipami” to unikatowe miejsce, które powstało w 1906 r, które podtrzymuje piękną, śląską tradycję kulinarną. Zillmannowie postanowili wybudować osiedle absolutnie unikatowe, którego architektura miała być utrzymana w stylu wiejskim. Projekt całości oparli na idei „Miasta ogrodu”, a w samym centrum postawili okazałą, tętniącą życiem Gospodę. Jak pomyśleli, tak zrobili, a dzięki ich inicjatywie powstało jedno z najpiękniejszych i najbardziej sielskich miejsc na Górnym Śląsku, które do dziś jest inspiracją dla filmowców, pisarzy, malarzy oraz kucharzy. Zabytkowy budynek karczmy położony w malowniczym Giszowcu, który od lat cieszy się popularnością wśród odwiedzających go gości.

Katowice GAWLIKÓWKA- IZBA ŚLĄSKA– galeria obrazów Ewalda Gawlika Ewald Gawlik – górnośląski malarz, członek Grupy Janowskiej. Głównym tematem jego twórczości było życie codzienne Ślązaków, przedstawiał przede wszystkim dzielnice bliskie jego sercu – Nikiszowiec, Giszowiec i Szopienice. Malował także obrazy o tematyce religijnej.
Zwiedzanie z przewodnikiem GISZOWCA– jednej z najpiękniejszych dzielnic Katowic. Zaprojektowana przez dwóch architektów pochodzących z Charlottenburga – Emila i Georga Zilmanów. Jest to unikatowa pod względem architektonicznym zabudowę osiedla robotniczego z początków XX wieku. Od wyburzenia udało się uratować zaledwie 1/3 starego budownictwa, które objęte jest w tej chwili opieką konserwatorską. Giszowiec zamieszkiwany był zarówno przez rodowitych Ślązaków jak i ludność napływową, zyskał sobie miano “wielokulturowego tygla”.
przejazd do hotelu Katowice Novotel Centrum
zakwaterowanie ok 16.00
W każdym pokoju zestaw do parzenia kawy/ herbaty Możliwość korzystania z Centrum Rekreacji (basen, siłownia, sauna, jacuzzi), Wifi
obiadokolacja o 17.30
przygotowanie do koncertu, przejście do NOSPR (dla chętnych, bilet dodatkowo płatny 55 zł/os)

NAJWIĘKSZA Z SYMFONII- Symfonia organowa Widora Czas trwania koncertu ok 2 godz
Daniel Roth to obecnie jeden z najwybitniejszych organistów naszych czasów i wspaniały improwizator. Jego talent i osiągnięcia wzbudzają podziw krytyków i melomanów na całym świecie. Potrafi ożywić każdą kompozycję, czyniąc ją poruszającą także dla współczesnego odbiorcy. Nadchodzący recital organowy to nie tylko muzyczne wydarzenie, ale prawdziwe wirtuozowskie święto dla miłośników muzyki organowej!
W programie znalazły się dzieła Johanna Sebastiana Bacha, ale także dzieła mniej znanych kompozytorów, takich jak Alexandre-Pierre-François Boëly czy Jehan Alain. Niezwykła wrażliwość muzyczna Rotha znajduje również wyraz w interpretacjach dzieł romantycznych i współczesnych. Kulminacją koncertu będzie wykonanie X Symfonii organowej D-dur „Romańskiej” Charles’a-Marie Widora uchodzącej za jedną z najważniejszych w całej twórczości kompozytora i zarazem jedno z największych dzieł francuskiej literatury organowej, jaka kiedykolwiek powstała.
PROGRAM
Johann Sebastian Bach
Preludium i fuga G-dur BWV 550
Preludium chorałowe „Schmucke dich, o liebe Seele” BWV 654
Alexandre-Pierre-François Boëly
Allegro f-moll
Moderato c-moll
César Franck
Piece heroique
Jehan Alain
II Fantazja
Daniel Roth
Final Te Deum
Charles-Marie Widor
X Symfonia organowa D-dur „Romańska” op. 73

DZIEŃ 2

śniadanie, wykwaterowanie
przejazd do Zabrza
Zabrze- KOPALNIA GUIDO PODZIEMNY SPACER GÓRNICZY z MSZĄ ŚWIĘTĄ W KAPLICY ŚWIĘTEJ BARBARY– poczuj wszystkimi zmysłami, jak naprawdę wyglądała praca pod ziemią.
Tylko na Podziemnym Spacerze Górniczym:
zjazd windą górniczą tzw. szolą w całkowitych ciemnościach. Takiej samej używają górnicy na czynnych kopalniach
zjazd pod ziemię na poziom 320 m (100 pięter w dół),
spacer śladami górników – od szoli aż do przodka, gdzie wydobywano “czarne złoto”,
przejazd 400 metrów podwieszaną kolejką górniczą (JEDYNA TAKA ATRAKCJA W POLSCE!)
Podziemny Spacer Górniczy to jedna z najciekawszych atrakcji Kopalni Guido, podczas której poznamy technikę i kulturę górniczą. Przeniesiemy się do początku XX wieku. Poznamy także zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczujemy” je na własnej skórze.
Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania zobaczymy go kilkakrotnie i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów.
Część trasy na poziomie 320 m pokonamy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zawiezie nas ona w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczymy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.
Długość trasy- około 3 km. Temperatura na trasie wynosi 14-16 stopni C

KAPLICA ŚWIĘTEJ BARBARY (MSZA ŚW.) – patronki górników – serce kopalni.
Św. Barbara jest jedną z najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Tradycyjnie jej postać wiąże się ze stanem górniczym, jednak św. Barbara jest również patronką dobrej śmierci, hutników, marynarzy, żołnierzy, budowniczych i wielu innych niebezpiecznych zawodów.
Kaplica św. Barbary, która zachwyca już sama w sobie ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalizmem, znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba św. Barbary, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Msza Święta zostanie odprawiona przez Kapelana, który posługę w tym miejscu sprawuje od 2015 r.
przerwa na obiad, czas wolny
Restauracja “Kelnerzy w Wieży” to wyjątkowe miejsce znajdujące się w malowniczej Wieży Ciśnień w Zabrzu.
To kulinarne doświadczenie, które łączy smakowite potrawy z panoramicznymi widokami. Restauracja wyróżnia się przede wszystkim pełni przeszklonym tarasem, który oferuje niezapomniane widoki na miasto i jego okolice. (obiad dodatkowy płatny)

Zwiedzanie z przewodnikiem Zabrza- OSIEDLE ROBOTNICZE ROKITNICA
Osiedle robotnicze w Zabrzu-Rokitnicy stanowi cenny przykład powstałego w kilku etapach kompleksu mieszkaniowego o wyjątkowych wartościach architektoniczno-urbanistycznych.
Pod koniec XIX stulecia hrabiowie von Ballestrem uruchomili tutaj kopalnię „Castellengo”, później przemianowaną na „Rokitnica”. I właśnie z myślą o pracownikach tej kopalni hrabia Franciszek Ksawery von Ballestrem zbudował rozległą osadę patronacką – osiedle robotnicze – jedno z jego licznych przedsięwzięć nie obliczonych na szybki zysk. W 1913 r. uznano osiedle za wzorcowe. Osiedle rozpoczęto budować w 1907 roku, ostatnie domy powstały w latach 30. W sumie było ich 64. Pod względem architektonicznym wszystkie różnią się technologią budowy lub detalami. Mamy więc tutaj typowy mur pruski, ale do dziś stoją także niezwykłe konstrukcje… stalowe. Wyznacznikiem komfortu były powszechne łazienki z ubikacjami. Nie zapomniano również o infrastrukturze osiedlowej. Zbudowano szkołę, aptekę, sklepy, gospodę i łaźnię. W planach umieszczono położenie linii tramwajowej. Co niezwykłe, sto lat temu zaprojektowano także ścieżki rowerowe.

Powrót do Warszawy

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Cena zawiera:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem
  • 1 nocleg w pokoju 2 osobowym w hotelu NOVOTEL
  • wyżywienie: obiadokolację i śniadanie
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
  • realizację programu (bilety wstępu, przewodników miejscowych)
  • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
  • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

  • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 98 zł/os
  • BILETU na koncert w NOSPR – 55 zł/os
  • obiadów w trakcie wycieczki:
    1 dzień Dworek pod Lipami: ŻUR PO ŚLĄSKU z jajkiem i ziemniakami Cena: 20 zł
    ROLADA ŚLĄSKA W ZESTAWIE z kluskami śląskimi i kapustą czerwoną na ciepło Cena: 50 zł 
    2 dzień Zabrze: Menu I MIĘSNE Krem z białych warzyw z oliwą pietruszkową Filet z kurczaka nadziewany mozzarellą, puree ziemniaczane, MIX sałat
    Menu II WEGE Krem z pomidorów na bulionie warzywnym z grzanką Stek z kalafiora, pieczone ziemniaki, karmelizowana marchew – 55 zł/0s
  • dopłaty do pokoju 1 – osobowego – 150 zł/os

Wyjazd:

07:30 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

21:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur