Od Alp po Adriatyk – Słowenia jesiennie – 6 dni

Od Alp po Adriatyk – Słowenia jesiennie – 6 dni

3 - 8.10.2023

 

 • 6 dni (5 noclegów)
 • najciekawsze miejsca w Słowenii
 • transport autokarem
 • różnorodność: od Alp po Adriatyk
 • wszystkie bilety wstępu w cenie!!! (poza opcjami dla chętnych)

SŁOWENIA – państwo położone w Europie Środkowej nad morzem Adriatyckim. Stolicą i największym miastem kraju jest Lublana, będąca najmniejszą europejską stolicą. Słowenia jest najzamożniejszym oraz najbardziej rozwiniętym państwem byłej Jugosławii, to w większości kraj wyżynny i górski: 90% jej powierzchni leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m) położony w Alpach Julijskich, a swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu kształtowi. Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Niewielka powierzchnia kraju pozwala na poznanie podczas jednej wyprawy wielu jej odsłon. Podróżując tam na jesieni można dosłownie doświadczyć kilku pór roku – od zimy w najwyższych partiach gór do lata nad Adriatykiem.

DZIEŃ 1 (wtorek, 03.10.2023)

Wyjazd z Polski we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez Czechy do Austrii (ok. 870 km). W godzinach popołudniowych przyjazd do Grazu – stolicy kraju związkowego Styria leżącej nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Zwiedzanie starego miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiadokolacja. Przejazd na nocleg w okolice Grazu. Zakwaterowanie, nocleg.

DZIEŃ 2 (środa, 04.10.2023)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na terytorium Słowenii. Około południa przyjazd do Lublany (ok. 200 km) – jednej z najmniejszych stolic Europy. SPACER Z PRZEWODNIKIEM Podczas spaceru zobaczymy m.in.: Plac France Prešerena z pomnikiem ukochanego poety narodowego Słoweńców, Most Potrójny, kościół św. Mikołaja, ratusz, a także obiekty zaprojektowane przez „architekta i wizjonera” – Jože Plečnika. WYJAZD KOLEJKĄ na mury górującego ponad starówką zamku. Czas wolny. Przejazd do hotelu w okolicy Lublany. Zakwaterowanie, obiadokolacja nocleg.

DZIEŃ 3 (czwartek, 05.10.2023)

Po śniadaniu przejazd (ok. 85 km) do miejscowości Postojna. Zwiedzanie jaskini POSTOJNA JAMA wydrążonej w skale przez rzekę Pivkę, która słynie nie tylko z przepięknych i różnorodnych form krasowych, ale także z oryginalnej formy zwiedzania – większą część trasy turystycznej pokonuje się kolejką. Symbolem Postojnej jest pięciometrowy, śnieżnobiały stalagmit o nazwie „brylant”. Następnie przejazd (ok. 10 km) do pobliskiej miejscowości Predjama, gdzie zobaczymy panoramę malowniczo położonego pod pionową skałą zamku – Predjamski Grad. Przerwa na fotografie. Około południa przejazd na wybrzeże Adriatyku do Piranu (ok. 80 km) – niewielkiego miasteczka nazywanego „słoweńską perłą Adriatyku”, które swoim położeniem i architekturą przypomina Wenecję. Spacer po mieście. Czas wolny. Dla chętnych rejs panoramiczny po Adriatyku (dla chętnych, dodatkowo płatne). Po rejsie i odpoczynku na plaży obiadokolacja w jednej z nadmorskich restauracji. Powrót do hotelu (ok. 150 km), nocleg.

DZIEŃ 4 (piątek, 06.10.2023)

Po śniadaniu przejazd (ok. 25 km) doliną polodowcową nad Jezioro Bohinj, do jednego z najpiękniejszych zakątków Alp Julijskich. Dla chętnych wjazd kolejką linową na górę Vogel (1.535 m n.p.m. – dodatkowy koszt ok 26 EUR) – popularny punkt widokowy i ośrodek sportów zimowych. Następnie udamy się do uzdrowiska Bled położonego nad szmaragdowym jeziorem. Wejdziemy do średniowiecznego zamku na skale (ZAMEK BLED), skąd rozpościera się cudowny widok na okolicę. Spacer po miejscowości, dla chętnych rejs po jeziorze tradycyjnymi łódkami o nazwie „pletna” na wyspę Blejski Otok ( dla chętnych, dodatkowo płatne), gdzie znajduje się kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. Następnie przejazd ( ok. 10 km)do pobliskiego WĄWOZU VINTGAR, przez który prowadzi turystyczna ścieżka zwieńczona mostem przy 13-metrowym wodospadzie. Spacer szlakiem wzdłuż rzeki Radovnej, podziwiając malownicze krajobrazy. Powrót do hotelu (ok. 30 km), obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5 (sobota, 07.10.2023)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd w kierunku Mariboru (ok. 120 km). Po drodze zwiedzanie miasta Celje, którego historia sięga czasów rzymskich, oraz urokliwe miasteczko Ptuj (ok. 65 km) nad rzeką Drawą, uważane za jeden z najstarszych ośrodków miejskich w kraju. W godzinach popołudniowych przyjazd (ok. 30 km) do Mariboru, drugiego co do wielkości miasta Słowenii. Maribor położony jest w dolinie rzeki Drawy u podnóża masywu Pohorje. Spacer po starówce. Czas na spacer lub kawę. Obiadokolacja oraz degustacja win słoweńskich. Przejazd na nocleg w okolicy Grazu (ok. 70 km). Zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 6 (niedziela, 08.10.2023)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd przez terytorium Czech. Powrót do Polski w późnych godzinach wieczornych. (ok. 870 km)

Zakwaterowanie:
Hotel*** w Lublanie (3 noclegi 4 – 7.10.2023) Pokoje 2 osobowe z łazienkami
Hotel w okolicy Graz (2 noclegi tranzytowe: 3/4.10 i 7/8.10.2023) pokoje 2 osobowe z łazienkami

Wyżywienie: 2 x dziennie (śniadania, obiadokolacje) . Pobyt rozpoczyna się obiadokolacją i kończy śniadaniem. W drodze powrotnej przerwy na posiłek (dodatkowo płatne).

Słowenia 3 – 8 października 2023– informacje praktyczne
1. Dokumenty podróży – dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest ważny dowód osobisty lub paszport. Nie wystarczy aplikacja mObywatel w telefonie!
2. Waluta i płatności– obowiązującą walutą jest EUR. Płatności można dokonać gotówką lub kartą płatniczą/ telefonem.
Walutą obowiązującą w Słowenii i Austrii jest euro, 1 EUR = 4, 63 PLN (kurs z dnia 22.09)
3. Ceny w Słowenii – są lekko wyższe niż w sklepach i restauracjach w Polsce. Przykładowe ceny (kawiarnie i restauracje): Kanapka, ciasto: 3-5 EUR Danie fastfood: 6-10 EUR Posiłek w restauracji: 10-15 EUR Piwo: 3-5 EUR Kawa: 2-4 EUR Inne napoje: 2-3 EUR Zwyczajowe napiwki: 5-10%.
5. Pogoda – w październiku pogoda w Słowenii będzie zróżnicowana, w zależności od regionu, w jakim będziemy przebywać.
W Jaskini Postojna temperatura jest stała przez cały rok (10°C), dlatego zalecamy założenie ciepłej odzieży i odpowiedniego obuwia. Pobyt w jaskini trwa ok. 90 minut.
Z uwagi na program, ciepła odzież i odpowiednie obuwie jest również zalecane podczas wyjazdu na szczyt Vogel oraz spacer po wąwozie Vintgar (trasa przejścia ok. 2,5 km, spacer po drewnianych kładkach oraz ścieżką szutrową, bez dużych przewyższeń)
Na wybrzeżu można spodziewać się temperatur powyżej 22°C i aury zbliżonej bardziej do lata.
6. Co spakować: jeden bagaż, łatwy do przemieszczania (z uwagi na noclegi tranzytowe). Pokoje są wyposażone w ręczniki, hotel w Słowenii również w suszarki do włosów.
7. Przejazd: przejazd do Graz potrwa ok. 10 godzin, na miejscu powinniśmy być ok 17.00. Po przyjeździe planowany jest spacer po mieście, obiadokolacja i nocleg. W czasie pobytu w Słowenii będą krótkie przejazdy (najdłuższy ok 150 km)
8. Wyżywienie w czasie wyjazdu rozpoczyna się obiadokolacją w Graz dnia 3.10 i kończy śniadaniem w dniu 8.10.
Codziennie są obiadokolacje (2 daniowe),
3.10 oraz 7.10 obiadokolacje jemy w Graz, w restauracji oddalonej ok. 1 km od hotelu, w którym mamy nocleg.
– 4.10 oraz 6.10 obiadokolacje jemy w miejscu zakwaterowania w Słowenii (Hotelu Marinsek).
– 5. 10 mamy obiadokolację w restauracji na wybrzeżu nad Adriatykiem.
Zawsze będzie do wyboru opcja mięsna i wegetariańska. Menu podamy Państwu w autokarze w dniu wyjazdu
9. Zakwaterowanie
Noclegi tranzytowe: Hotel Oekotel Graz Forster Str. 70, 8401 Kalsdorf bei Graz, Austria Noclegi w Słowenii: Hotel Marinsek Glavna cesta 2, 4202 Naklo, Słowenia (hotel wyposażony w windę)
10. Dodatkowe atrakcje
Zgodnie z informacją w programie proponujemy Państwu dodatkowe atrakcje w trakcie zwiedzania (płatne dodatkowo) 5.10 rejs po Adriatyku przed obiadokolacją – koszt ok. 20 EUR 6.10 wjazd kolejką na górę Vogel – 29,5 EUR / 26 EUR pow. 60 roku życia rejs łodziami po jeziorze Bohinij (Bled) ok. 15 EUR.
Na powyższe atrakcje pieniądze będzie zbierał pilot w czasie wycieczki. Bardzo prosimy już teraz o informację zwrotną, czy będą Państwo decydować się na powyższe atrakcje. Ułatwi nam to organizację czasu.

UWAGA: Przydział pokoi w hotelu i miejsc w autokarze wg kolejności wpłaty. Rozkład miejsc w autokarze jest przykładowy i może ulec zmianie. Informujemy o możliwości wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

UWAGA: Kolejność realizacji programu może ulec zmianie. Zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie w przypadku braku możliwości skorzystania z atrakcji z uwagi na warunki pogodowe lub inne okoliczności niezależne od biura.
DLA CHĘTNYCH – w programie znajdują się atrakcje z adnotacją dla chętnych. Ich koszt nie jest wliczony w cenę wyjazdu. Są to atrakcje związane z pobytem “na wodzie” lub na wysokości. Osoby, które z różnych przyczyn (np. zdrowotnych) nie zdecydują się na wzięcie udziału, będą miały w tym czasie inne możliwości. 

Cena zawiera:

 • przejazd klimatyzowanym autokarem
 • 5 noclegów (2 noclegi tranzytowe w Austrii i 3 noclegi w Lublanie)
 • wyżywienie 2 x dziennie: śniadanie i obiadokolacja
 • opiekę doświadczonego pilota w trakcie całego wyjazdu
 • ubezpieczenie NNW (10.000 zł) oraz KL (10 000 EUR)
 • realizację programu
 • zestawy tour – guide na czas całego wyjazdu
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (z wyłączeniem atrakcji dla chętnych)

Cena nie zawiera:

 • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 98 zł/os
 • dopłaty do pokoju 1 – osobowego w czasie pobytu w Lublanie – 260 zł/os
 • dopłaty do pokoju 1 – osobowego w czasie noclegów tranzytowych – 160 zł/os
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy
 • kosztów dodatkowych atrakcji dla chętnych

Wyjazd:

07:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

Przyjazd:

20:00 – Warszawa, parking przed PKiN (Kinoteka)

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur