PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Tarnowskich Gór (ok. 290 km),
Tarnowskie Góry – ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA – jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk, która znajduje się na głębokości 40m. Jest to jedyny w woj. śląskim zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Szlak o długości 1740 m przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki obejrzymy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości 270 m. Kopalnia to nie tylko dawne miejsce pracy tarnogórskich gwarków, ale to również przyroda, która zagościła w podziemiach na dobre. Odnaleźć można różne gatunku grzybów, porostów, a także zobaczyć niezwykłe zjawiska przyrodnicze, w tym jedyny w Europie lej krasowy znajdujący się w dawnej kopalni.
Osoby z dolegliwościami kręgosłupa, klaustrofobią i problemami kardiologicznymi powinny zasięgnąć opinii lekarskiej
MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH od ponad 60 lat prezentuje bogatą przeszłość miasta i regionu. Stale powiększające się zbiory obejmują również dawną i współczesną sztukę oraz zabytki etnograficzne.
Do dyspozycji zwiedzających oddano trzy wystawy stałe:
1/ Sala renesansowa z galerią malarstwa zachodnioeuropejskiego – ozdobą największej sali muzeum jest drewniany, bogato zdobiony i polichromowany strop, datowany na pierwszą połowę XVII wieku. Tutaj prezentowany jest również jeden z najsłynniejszych zbiorów Muzeum, czyli kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego.
2/ Z dziejów Tarnowskich Gór – największa wystawa stała, która prezentuje różnorodne zbiory ilustrujące bogatą przeszłość miasta
3/ Wiwat Jan III Sobieski – wystawa nawiązuje do przemarszu przez Tarnowskie Góry wojsk i króla w drodze na Wiedeń. Jan III Sobieski przebywał w mieście od 20 do 22 sierpnia 1683 roku i tutaj żegnał się ze swoją żoną, królową Marysieńką. W zbiorach tarnogórskiego Muzeum zgromadzono wiele interesujących zabytków upamiętniających monarchę, jak również pamiątek związanych z tym okresem historii Rzeczypospolitej.
przerwa na obiad
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!