PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Łęczycy (ok. 150 km),
Łęczyca – Skansen etnograficzny ŁĘCZYCKA ZAGRODA CHŁOPSKA– ukazuje warunki życia i pracy średniozamożnej rodziny chłopskiej na łęczyckiej wsi w latach 30. XX w. Składa się z budynków (m.in. tzw. glinianej chałupy, stodoły, piwnicy ziemnej, studni z żurawiem), elementów małej architektury (kapliczki), budynków prezentujących przemysł i rzemiosło wiejskie (wiatrak typu kozłowego, olejarnia, kuźnia) oraz obiektów towarzyszących (m.in. pieca garncarskiego i chlebowego).
GRODZISKO W TUMIE– jest najstarszym elementem średniowiecznej Łęczycy. To pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów, który funkcjonował od VIII do 1 poł. XIV w. Grodzisko zostało odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania w 2022 r.
ARCHIKOLEGIATA NMP i ŚW. ALEKSEGO w Tumie – perła architektury romańskiej, jedna z budowli najlepiej oddających ten styl na naszych ziemiach. Świątynia konsekrowana w 1161 r. Kolegiata pełniła bardzo ważną funkcję, to tutaj odbywały się zjazdy i synody łęczyckie aż do XVI w. Legenda głosi że, w budowie kościoła miał przeszkadzać diabeł Boruta – wgłębienia widoczne na ścianach wieży to ślady pazurów Boruty, który nie chciał pozwolić na dokończenie budowy.
ZAMEK W ŁĘCZYCY – zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę.
przerwa na obiad
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.
602 431 440
Nie pozwól aby ominęły Cię niesamowite okazje!