Wrzosowisko Mostówka oraz popołudnie z poezją Norwida i muzyką Chopina w Pałacu w Dębinkach

Wrzosowisko Mostówka oraz popołudnie z poezją Norwida i muzyką Chopina w Pałacu w Dębinkach

24.09.2023

 

 

 • nowy program!!!
 • wszystkie wstępy i atrakcje programu wliczone w cenę
 • Wrzosowisko Mostówka
 • Dwór Zdzieborskich – grupę oprowadzi Karolina Wajda
 • koncert plenerowy w Dębinkach

PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:

Wyjazd z Warszawy, przejazd do Zielonki (ok. 25 km),
Zielonka MUZEUM HISTORII FILMÓW JERZEGO HOFFMANA sala muzealna poświęcona twórczości filmowej wybitnego reżysera – Jerzego Hoffmana, ze szczególnym uwzględnieniem filmów historycznych. Wśród eksponatów znajdują się m.in. oryginalne stroje, broń, rekwizyty filmowe oraz archiwalne fotografie z planów filmowych i niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych zbiorów J. Hoffmana.
Wołomin – MUZEUM IM. ZOFII I WACŁAWA NAŁKOWSKICHznajduje się w domu rodzinnym pisarki, zwanym niegdyś przez najbliższych „Domem nad Łąkami”. Poszczególne pomieszczenia prezentują kolejne okresy życia i twórczości oraz działalności społecznej autorki Granicy: oddają nastrój dzieciństwa i młodości Zofii Nałkowskiej, łącząc opowieść o epoce przełomu XIX i XX wieku z historią lat późniejszych, łącznie z powojennymi. Ekspozycja zawiera fotografie rodzinne, ocalały księgozbiór oraz fortepian Zofii Nałkowskiej. W parku okalającym dom, rośnie klon posadzony przez Wacława Nałkowskiego. “Dom nad Łąkami” ma już ponad 100 lat. Został zbudowany w połowie lat 90. XIX wieku przez ojca pisarki – wybitnego geografa i pedagoga, publicystę społecznego i krytyka literackiego.
Głuchy – DWÓR ZDZIEBORSKICH GŁUCHY (obecnie Karoliny Wajdy)-
zajmuje ważne miejsce w dziejach kultury polskiej. W tym dworze w 1821 r. przyszedł na świat poeta Cyprian Kamil Norwid (1821-1883). W latach 1912-1920 mieszkał w nim i tworzył rzeźbiarz młodopolski — Bolesław Jeziorański (1868-1920), a po wojnie w latach 1945-1954 Antoni Gawiński (1876-1954) — jeden z czołowych warszawskich symbolistów. W 1967 r. dwór Głuchy kupili Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda.
WRZOSOWISKO MOSTÓWKA, czyli Fioletowy zawrót głowy- jedno z największych i najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce, rozciągające się na obszarze ponad 400 hektarów. Wrzosowisko Mostówka powstało w wyniku pożaru, do którego doszło w 1993 r. Olbrzymi pożar zniszczył dużą część lasu, powstało w ten sposób idealne środowisko do rozwoju wrzosowisk. Teren tego niezwykłego wrzosowiska znajduje się w granicach Wydm Lucynowsko-Mostowieckich wpisanych do obszaru Natura 2000.
Dębinki – PAŁAC W DĘBINKACH własność opiekuna poety – Ksawerego Dybowskiego. (zwiedzanie z przewodnikiem) Norwid w swym wierszu „Wspomnienie wioski” pisze o Dębinkach, w których wraz ze swoją rodziną spędzał czas w dzieciństwie po śmierci matki. Pomimo licznych wojaży zagranicznych, rodzinne okolice do końca życia pozostały Norwidowi bliskie. Ukształtowały jego mentalność, to tutaj przeżył pierwsze radości, miłości i smutki. To w Dębinkach latem 1839 roku w wakacje przeżył młodzieńczą miłość do swojej kuzynki Brygidy. Z Dębinkami łączą się znane nazwiska polskiej kultury, nie tylko Cyprian Kamil Norwid i jego rodzina. We dworze przebywali artyści związani z Cyganerią Warszawską, m.in. poeta Roman Zmorski, Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta i kompozytor, czy Teofil Lenartowicz – etnograf, rzeźbiarz, konspirator i poeta romantyczny. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz – pisarz polski, poeta, prozaik, eseista. W roku 2023 r mija 140. rocznica śmierci Cypriana Norwida
Koncert plenerowy “Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem w Dębinkach”.(1 – 1,5 h)

Powrót do Warszawy

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). Obiekty sakralne zwiedzane wewnątrz w miarę dostępności. W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

Cena zawiera:

 • przejazd klimatyzowanym autokarem
 • opiekę pilota na całej trasie wycieczki
 • realizację programu (bilety wstępu, przewodników miejscowych)
 • ubezpieczenie NNW (10.000 zł)
 • zestawy Tour-Guide podczas zwiedzania z przewodnikiem

Cena nie zawiera:

 • gwarantowanego podwójnego miejsca w autokarze: 49 zł/os

Wyjazd:

07:30 – Warszawa, pl. Bankowy

Przyjazd:

19:00 – Warszawa, pl. Bankowy

CENA/OS:

SENIOR*

*Senior – osoba, która w dniu wyjazdu ma ukończone 55 lat.

Galeria zdjęć

konto: PKO B.P. S.A. w Warszawie

22 1020 1026 0000 1902 0550 8918

Kontakt

602 431 440

Biuro podróży artur