PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ:
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Koszęcina (ok. 250 km),
Koszęcin – ZWIEDZANIE SIEDZIBY ZESPOŁU „ŚLĄSK” oraz jednego z największych kompleksów pałacowo-parkowych w Polsce
W ramach pobytu:
1/ zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych wnętrz pałacowych, w których prezentowane są zgromadzone pamiątki, archiwalne zdjęcia, plakaty oraz nagrody Zespołu ŚLĄSK
2/ zwiedzanie sal pracy artystów Zespołu ŚLĄSK
3/ prezentacja kostiumów scenicznych i strojów ludowych
4/ zwiedzanie dawnej kaplicy pałacowej z możliwością wejścia na taras widokowy (wejście uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych)
5/ zapoznanie się z historią Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie
6/ projekcja fragmentu koncertu “A to Polska właśnie” w wykonaniu Zespołu ŚLĄSK
Udział w warsztatach Warsztaty rękodzielnicze. Uczestniczy podczas zajęć zdobią bawełnianą, ekologiczną torbę autorskim oryginalnym nadrukiem, inspirowanym wzorami ludowymi. Przy pomocy przygotowanych szablonów nanoszą na tkaninę obrazy, dekoracyjne elementy z wyraźnym akcentem ludowym. Własnoręcznie zdobione torby z motywem ludowym są świetną pamiątką z ciekawego miejsca, jakim jest Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk’’.
przerwa na obiad w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK (w cenie)
KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY– zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej na Ziemi Śląskiej i z pewnością należy go zaliczyć do ładniejszych tego typu budowli w Polsce. W kościele pw. Trójcy Świętej zachowało się bardzo dużo eksponatów sztuki i rzemiosła sprzed kilkuset lat. Wśród obrazów na szczególna uwagę zasługuje Legenda o kościółku Św. Trójcy oraz cudów z nim związanych pochodzący z 1564 roku. Z rzeźb najbardziej interesująca jest Pieta z ołtarza głównego.
Obok ołtarza św. Jana Nepomucena znajduje się gablota, w której jest przechowywana uzda i pazur raka. Uzdę podarował, według podań, Wincenty Kluczyński wożący drewno na budowę pierwotnego kościoła, a pazur raka jest pozostałością po ogromnym raku, który rzekomo miał przetaczać składowane drewno z Żydowiny na ostateczny teren budowy.
Przy kościele znajduje się źródełko, które uchodzi za cudowne. Wg miejscowej ludności ma ono moc uzdrawiającą, szczególnie w przypadku chorób oczu i skóry.
Powrót do Warszawy
UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie. WIELKIMI LITERAMI zaznaczono obiekty zwiedzane wewnątrz (biletowane). W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad (w cenie wyjazdu)
602 431 440